Przewodnik. Jaką latarkę wybrać?

Przewodnik. Jaką latarkę wybrać?

Lubisz aktywnie spędzać czas i często wybierasz się na nocne wycieczki? Może przydać ci się dodatkowe źródło światła. Dobra latarka z pewnością sprawdzi się zarówno na górskim szlaku, gdy zapada zmrok, jak i na co dzień w domu, gdy zabraknie prądu. Poznaj nasz przewodnik zakupowy, w którym przedstawiamy porady, jak znaleźć idealną latarkę w zależności od twoich potrzeb.

Latarka akumulatorowa czy na baterie?

Zanim wybierzesz latarkę, zastanów się, jak często będziesz jej używać i czy istotny jest dla ciebie czas pracy urządzenia. W przypadku latarek na baterie nie będziesz potrzebować źródła prądu, co daje dużą niezależność. Taki sprzęt jest tańszy niż wersja z akumulatorem. Z drugiej strony włączenie latarki na kilka godzin spowoduje szybkie rozładowanie się baterii i konieczność wymiany na nowe. Jeśli zależy ci na długiej pracy, wybierz latarki akumulatorowe, które są bezpieczne i komfortowe. Podczas wycieczki miej jednak ze sobą zapasowe źródło światła.

Światło skupione czy rozproszone?

Wybór latarki powinien być również podyktowany takimi parametrami jak maksymalny zasięg światła czy tryby i regulacje świecenia. W zależności od tego, czy potrzebujesz światła skupionego czy szerokiego oświetlenia, wybierz odpowiedni model. W sklepach dostępne są latarki, których zasięg obejmuje nawet 200 metrów. Zaawansowane sprzęty posiadają funkcję rozjaśniania i ściemniania światła czy włączenia trybu pulsacyjnego. Takie sprzęty przydadzą się w niespodziewanych i wyjątkowych sytuacjach.

Większy czy mniejszy model?

Wielkość tak naprawdę nie ma znaczenia. Na rynku dostępne są niewielkie modele, które mogą dać naprawdę potężny strumień światła. Producenci oferują nawet praktyczne latarki kieszonkowe, które możesz mieć zawsze pod ręką, np. przyczepić do kluczy. Nie dają może zbyt mocnego światła, ale są zdecydowanie poręczne. Potężne modele sprawdzą się raczej u profesjonalistów. Tego typu sprzętu używa policja czy straż celna.

Dioda LED czy żarówka?

Dziś na rynku rzadko już spotyka się latarki pracujące na żarówkach, bo są mało wydajne i pobierają sporo prądu. Najczęściej stosowane były żarówki kryptonowe, halogenowe i xenonowe. Dziś sprzęty te wypierają latarki ledowe, które są ekonomiczne. Wyróżnia je długi czas pracy, niski pobór prądu i jasne światło, które może być zarówno zimne, jak i ciepłe. Obecnie to najbardziej popularne rozwiązanie.

Prostota czy dodatkowe funkcje?

Wybór idealnej latarki zależy również od tego, czy cenisz klasykę, czy może wymagasz dodatkowych gadżetów. Fani ekstra funkcji z pewnością poszukają modeli z dodatkowym akumulatorem, wygodnym włącznikiem żelowym czy kolorowym filtrem dającym różną barwę światła. Wielbiciele estetyki na pewno skuszą się na eleganckie opakowanie i ciekawy design.

Jakie są rodzaje latarek?

  • Latarka standardowa - Klasyka, czyli najczęściej latarka ledowa o typowym, podłużnym kształcie. Taki model sprawdzi się na co dzień ze względu na kompaktowe rozmiary i łatwą dostępność.
  • Latarka czołowa - To rozwiązanie dla osób aktywnych, które poszukują wygodnego rozwiązania. Czołówka jest komfortowa w użytkowaniu, bo dzięki opasce można założyć ją na głowę. Taka latarka sprawdzi się w terenie, zarówno po zmroku na górskim szlaku, jak i podczas nocnej wycieczki rowerowej.
  • Lampa turystyczna - Rozwiązanie na biwak to latarka przypominają konstrukcją lampy. Wyróżnia ją spora moc świecenia i długi czas działania, a także odporność na czynniki zewnętrzne.
  • Latarka warsztatowa - Charakteryzują ją spore rozmiary. Taki model sprawdzi się w miejscu pracy, w którym potrzebne jest dobre oświetlenie.
  • Latarka taktyczna - Cechują ją wysoka wytrzymałość. Latarki taktyczne przeznaczone są do zadań specjalnych i bardzo trudnych warunków.
  • Latarka rowerowa - Daje lepsze światło niż typowe lampki rowerowe. Montaż nie jest skomplikowany, a działanie z pewnością spełni oczekiwania każdego rowerzysty.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz