Materiał Partnera

Przesyłki zagraniczne – co można przewieźć za pośrednictwem busa

Przesyłki zagraniczne – co można przewieźć za pośrednictwem busa

Kiedy wyjeżdżamy za granicę, często chcemy zabrać ze sobą coś więcej, niż bagaż podręczny. Niektóre dobra materialne objęte są akcyzą, niektóre wymagają specjalnych pozwoleń na przewóz poza granice naszego kraju. Co warto wiedzieć o przepisach, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej? Co można przewieźć busem za granicę? Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat obowiązującego obecnie prawa.

Unia Europejska i akcyza

Przewozy międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej pozwalają na zabranie ze sobą bardzo dużej ilości bagażu, warto jednak zawsze skonsultować to wcześniej z przewoźnikiem, z którego usług korzystamy. Busy i autokary mają bowiem ograniczoną ilość miejsca na przewóz, o czym klienci czasem zapominają - dowiadujemy się w firmie Przewóz Osób INTERBUS z Mirostowic Dolnych. W całej UE przepisy celne są ujednolicone i nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o przedmioty do osobistego użytku. Inaczej jest na przykład z produktami objętymi akcyzą, a więc tytoniem i alkoholem. Towary te są podjęte limitami ilościowymi. Warto zawsze przed wyjazdem sprawdzić, czy przepisy nie uległy zmianom - w czasie ostatniej dekady limity te zmieniały się bowiem już kilka razy. Dla przykładu: obecnie możemy przewieźć przez granicę 800 sztuk papierosów lub kilogram suszu tytoniowego, czy 10 litrów wyrobów spirytusowych. Nie mogą być one jednak przeznaczone do sprzedaży na terenie kraju, do którego się wybieramy. Jeżeli przekroczymy podany przez UE limit, będziemy musieli zapłacić akcyzę w państwie docelowym.

Gotówka i zwierzęta

Choć może wydawać się to swojego rodzaju paradoksem, limity narzucone przez Unię Europejską dotyczą także przewozu gotówki. Możemy przewieźć 10 000 euro lub równoważność tej kwoty w innej walucie, bez konieczności zgłaszania tego. Jeżeli natomiast zamierzamy podróżować z większą gotówką, mamy w obowiązku zgłosić to urzędowi celnemu w Polsce oraz w organach celnych państwa docelowego i państw, przez które będziemy podróżować. Uzasadnieniem tego przepisu jest kontrola nad niepożądanymi anonimowymi transakcjami - dowiadujemy się w firmie przewozowej INTERBUS. Co ciekawe, wymóg zgłaszania wartości nie dotyczy złota i kamieni szlachetnych, o ile przepis taki nie obowiązuje w kraju, do którego się wybieramy. Restrykcyjne wymogi dotyczą również przewozu zwierząt domowych - psa, kota i fretki. Nasz pupil powinien mieć europejski paszport dla zwierząt, który można uzyskać u weterynarza. Musi on zawierać aktualne informacje o szczepieniach. Jeżeli zamierzamy przewieźć zwierzę innego gatunku, należy sprawdzić przepisy obowiązujące w danym kraju.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz