Artykuł sponsorowany

Przepisy związane z utylizacją odpadów medycznych

Przepisy związane z utylizacją odpadów medycznych

Diagnostyka, leczenie oraz profilaktyka przeprowadzane w placówkach medycznych generują różnego rodzaju odpady. Stanowią one poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, a także ludzi. Z tego powodu konieczne jest ich prawidłowe przechowywanie oraz utylizacja. Czynności te są szczegółowo określone przez przepisy prawne. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są obowiązki placówek medycznych w zakresie przechowywania i utylizacji odpadów medycznych.

Jakie są obowiązki placówek medycznych związane z odpadami medycznymi?

Przychodnie, szpitale i inne placówki medyczne są zobowiązane do przestrzegania przepisów dotyczących przechowywania i utylizacji odpadów medycznych. Wiążą się one m.in. z zakazem gromadzenia ich poza miejscem wytwarzania oraz obowiązkiem prowadzenia ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów. Ponadto odpady muszą być starannie segregowane i przechowywane w specjalnych pojemnikach umożliwiających ich łatwą identyfikację. Wstępne magazynowanie musi się odbywać w pomieszczeniu, którego temperatura nie przekracza 10°C, nie dłużej niż 72 godziny. Z tego powodu placówki muszą dysponować specjalnymi pokojami, w których panują odpowiednie warunki lub posiadać przenośne urządzenia chłodnicze.

W jaki sposób przebiega utylizacja odpadów medycznych?

Odpady medyczne nie mogą trafić bezpośrednio na wysypisko śmieci. Placówki medyczne są zobowiązane do przekazania ich uprawnionym przedsiębiorstwom zajmującym się bezpiecznym utylizowaniem odpadów, jak na przykład firma EkoEuropa Energy. Metody, jakie stosowane są w tym celu to:

  • spalanie w wysokiej temperaturze,

  • przetwarzanie mikrofalowe w połączeniu z dezynfekcją,

  • dezynfekcja chemiczna (unieszkodliwienie przy wykorzystaniu chloru).

Utylizacja odpadów medycznych wymaga potwierdzenia ich unieszkodliwienia poprzez wystawienie odpowiedniego dokumentu (dotyczy to w szczególności odpadów zakaźnych). Po zakończeniu tego procesu placówki medyczne zostają zwolnione z odpowiedzialności za wytworzone odpady. Odpady, jakie powstają w placówkach medycznych, mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt oraz całego środowiska naturalnego. Z tego powodu konieczne jest ich bezpieczne zutylizowanie. Zajmują się tym profesjonalne firmy, które dysponują odpowiednimi środkami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz