Artykuł sponsorowany

Przepisy dotyczące serwisu wind

Przepisy dotyczące serwisu wind

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 2001 r. winda musi znajdować się w każdym budynku liczącym co najmniej cztery piętra. Tak naprawdę dźwigów osobowych w naszym kraju jest znacznie, znacznie więcej. A każdy z nich jest objęty z kolei rozporządzeniem ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 2003 r. określającym zasady eksploatacji i serwisowania wind.

Priorytetem jest tutaj bezpieczeństwo użytkowników, w praktyce jednak skrupulatne przestrzeganie przepisów przez konserwatorów i właścicieli budynków przekłada się po prostu na codzienną wygodę korzystania z dźwigów osobowych. Administracja wspólnoty mieszkaniowej ma obowiązek podpisania umowy ze świadczącą usługi serwisowe i konserwacyjne firmą, która w profesjonalny sposób zadba o sprawność wind. Personel takiej firmy powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, wydawane między innymi przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich czy Urząd Dozoru Technicznego.

Coroczna urzędowa kontrola

Ten ostatni ustawowo raz w roku przeprowadza kontrolę każdego dźwigu, której pomyślne przejście skutkuje oznaczeniem windy specjalną naklejką informującą o dopuszczeniu do eksploatacji na kolejny okres. Jeżeli UDT odnotuje jakiekolwiek usterki czy zagrożenia, zarządca nieruchomości ma obowiązek ich usunięcia za pośrednictwem firmy konserwacyjnej, z którą podpisał umowę. Po realizacji zaleceń dźwig przechodzi ponowną kontrolę, która potwierdzi jego sprawność. Do tego czasu jest wyłączony z użytkowania.

Warto natomiast zaznaczyć, że jeśli winda wymaga modernizacji, aby spełniać wymogi dyrektywy dźwigowej oraz pozostać w zgodzie z normami europejskimi w tym zakresie, zalecenie na ten temat ze strony UDT nie jest niestety wiążące. Z kolei samo przeprowadzenie modernizacji dźwigu nie zwalnia właściciela budynku z obowiązku utrzymania go w stanie odpowiadającym wynikającemu z przepisów poziomowi bezpieczeństwa.

Regularne prace serwisowe

Oprócz corocznej oceny stanu windy dokonywanej przez Urząd Dozoru Technicznego należy jeszcze sprawdzać działanie konkretnych elementów mechanicznych dźwigu, adekwatnie je wymieniać czy regulować, a także dokonywać czyszczenia i smarowania. – Te oraz inne prace konserwacyjne powinny być przeprowadzane co najmniej raz w miesiącu, chyba że producent lub instalator windy zaleci inny termin – dowiadujemy się we wrocławskiej firmie Dolpol-Dźwig. Każda zaś interwencja musi zostać odnotowana w dzienniku konserwacji przechowywanym w maszynowni danego urządzenia.

 

Oceń artykuł (3)
4.3
Komentarze
Dodaj komentarz