Przeniesienie praw autorskich – co powinieneś wiedzieć?

Przeniesienie praw autorskich – co powinieneś wiedzieć?

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych twórca utworu może przenieść autorskie prawa majątkowe na inną osobę. Jeśli chcemy nabyć prawa do korzystania z danego dzieła, powinniśmy sporządzić odpowiednią umowę. To dużo korzystniejsza opcja, niż umowa licencyjna, która upoważnia nas jedynie do korzystania z utworu. Jak przenieść prawa autorskie? Co musi znaleźć się w umowie o przeniesienie praw autorskich? Sprawdź.

Strony www Strony www

Na czym polega przeniesienie praw autorskich?

Zgodnie z art. 17 wspomnianej ustawy o prawie autorskim, twórcy przysługuje prawo do rozporządzania utworem, a więc również przeniesienia autorskich praw majątkowych.

Przeniesienie praw autorskich to oświadczenie woli zawarte w formie umowy cywilno-prawnej, która określa zasady i warunki przeniesienia praw autorskich do utworu. Z chwilą przyjęcia utworu nabywca otrzymuje wyłączne prawo do korzystania z utworu na określonych polach eksploatacji.

Należy pamiętać, że przeniesieniu ulegają wyłącznie prawa majątkowe, gdyż prawa autorskie osobiste są niezbywalne.

Umowa o przeniesienie praw autorskich

Przeniesienie praw autorskich wymaga spisania umowy. Należy w niej wyraźnie zaznaczyć, że przenosi się prawa majątkowe, gdyż zgodnie z art. 65 ustawy o prawie autorskim, jeśli taki zapis nie znajdzie się w umowie, uznaje się, że udzielono licencji. Umowa o przeniesienie praw autorskich musi mieć formę pisemną – w przeciwnym razie będzie nieważna.

Co powinno znaleźć się w takim dokumencie?

  • informacja o utworze, do którego prawa zbywamy – utwór ten może być utworem istniejącym lub takim, który dopiero powstanie,
  • informacja dotycząca stron umowy,
  • pola eksploatacji – w umowie należy uregulować kwestie wykorzystania utworu, może to być np. zwielokrotnianie, wprowadzanie do obrotu, wystawianie, nadawanie, udostępnianie itd.,
  • wynagrodzenie – twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia, chyba że z umowy wynika, że prawa majątkowe zostały przeniesione nieodpłatnie,
  • czas trwania umowy – może się zdarzyć, że prawa majątkowe zostaną przeniesione jedynie na określony czas.

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich coraz częściej jest spotykana w obrocie gospodarczym. Podpisując ją, przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania dzieła i przeniesienia praw autorskich na zlecającego, a zlecający – do zapłaty określonego wynagrodzenia na rzecz wykonawcy.

Co powinno znaleźć się w takiej umowie?

  • informacja o stronach umowy,
  • informacja o przedmiocie umowy – dzieło powinno być opisane w sposób wyczerpujący, opis może zawierać szczegółowe postanowienia w zakresie jego wykonania,
  • wynagrodzenie – wynagrodzenie wykonawcy dzieła może być określone na zasadzie ryczałtu lub w postaci kosztorysowej,
  • termin wykonania dzieła,
  • moment przejścia praw autorskich – zazwyczaj momentem przeniesienia praw autorskich jest dzień otrzymania wynagrodzenia, dzień dostarczenia dzieła, dzień przyjęcia dzieła przez zlecającego lub dzień powstania dzieła,
  • informacja o polach eksploatacji - w umowie należy uregulować kwestie wykorzystania utworu, może to być np. zwielokrotnianie, wprowadzanie do obrotu, wystawianie, nadawanie, udostępnianie itd.

Przeniesienie praw autorskich czy licencja?

Jakie są różnice pomiędzy przeniesieniem autorskich praw majątkowych a licencją? Po pierwsze, przeniesienie praw autorskich najczęściej jest trwałe i powoduje, że prawa do utworu przechodzą na ich nabywcę. W przypadku licencji prawa do utworu wciąż posiada twórca, a licencjobiorca nabywa jedynie prawa do korzystania z utworu przez określony czas.

Podpisując umowę o przeniesienie praw autorskich, warto uważnie przeczytać ją do końca. Może się bowiem zdarzyć, że prawa autorskie są przenoszone jedynie na jakiś czas, a potem powracają do twórcy.

Kolejną różnicą jest fakt, że przeniesienie praw autorskich sprawia, że twórca utworu traci możliwość korzystania z niego na polach eksploatacji, których dotyczy przeniesienie praw. W przypadku licencji może być różnie – jeśli zawarliśmy licencję niewyłączną, licencjodawca będzie mógł udzielać jej również innym podmiotom.

Przed podjęciem decyzji o sposobie nabycia praw do korzystania z utworu warto również pamiętać, że przy przeniesieniu praw autorskich zazwyczaj możliwe jest przeniesienie ich dalej (chyba że w umowie znalazł się zakaz takiego działania). Z kolei zakup licencji nie umożliwia nam udzielania dalszych licencji na ten sam utwór (chyba że w umowie zostało przewidziane takie uprawnienie).

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz