Artykuł sponsorowany

Przemysłowe znaczenie hydrauliki siłowej

Przemysłowe znaczenie hydrauliki siłowej

Wystarczy przyjrzeć się ciężkim sprzętom na placach budowy lub maszynom wykorzystywanym w fabrykach, aby szybko zauważyć, że do działania potrzebują one ogromnej ilości energii. W ich mechanizmach stosuje się rozwiązania z zakresu hydrauliki siłowej. Można się z nimi spotkać na każdym kroku – i to zarówno w zakładach produkcyjnych, przemysłowych, jak i motoryzacyjnych. Zobacz, jak działają.

 

W jaki sposób działa układ hydrauliki siłowej?

Układ, w którym wykorzystuje się technologię hydrauliki siłowej, nie jest skomplikowany. Jednocześnie ma on bardzo ważne zadanie, gdyż wprawia w ruch części ciężkich maszyn oraz wielkogabarytowych urządzeń.

Działanie układu hydraulicznego jest oparte o takie elementy jak siłownik, pompa i przewody ciśnieniowe. Rolą pompy jest pobieranie cieczy ze specjalnego zbiornika. Ciecz ta to Jest nią olej o wyjątkowo dużej gęstości, dzięki któremu można wygenerować wysokie ciśnienie. Olej jest dalej transportowany do przewodów i siłownika.

Istotą hydrauliki siłowej jest wykorzystanie energii sprężonej cieczy do tego, aby poruszać poszczególnymi częściami maszyn. Im zbiornik na olej jest większy, tym układ hydrauliczny może działać wydajniej. Przekłada się to na fakt, że może on sterować naprawdę ciężkimi sprzętami.

Hydraulika siłowa i jej możliwości są znane od wielu lat. Jednak wraz z rozwojem przemysłu zaczęto poszukiwać rozwiązań, które mogłyby napędzać maszyny do działania. Wykorzystanie układów hydraulicznych okazało się strzałem w dziesiątkę” – mówi ekspert z firmy Hydromet.
 

Jaką rolę odgrywa hydraulika siłowa w przemyśle?

Zaletą układów hydraulicznych jest to, że można je zaprojektować w ten sposób, aby dopasować ich budowę i wydajność do konkretnego urządzenia. Inżynierowie są w stanie zaproponować rozwiązania niemal dla wszystkich maszyn w dowolnych gałęziach przemysłu.

Układy hydrauliczne znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle wydobywczym, okrętowym czy obronnym. Dzięki nim części robocze urządzeń wykonują płynne ruchy. Natomiast jakość i rodzaj elementów wykorzystywanych do ich produkcji sprawiają, że mogą one pracować w trudnych warunkach. Coraz częściej sięga po nie przemysł górniczy – układy te znalazły zastosowanie w agregatach górniczych. Są też nierzadko wykorzystywane podczas projektowania i tworzenia skomplikowanych linii produkcyjnych. Stawia się na nie w przedsiębiorstwach, w których duże znaczenie ma transport wewnętrzny. Najbardziej zaawansowane z układów hydraulicznych znalazły zastosowanie w branży przemysłu energetycznego, gdzie wspomagają rozruch turbin gazowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz