Artykuł sponsorowany

Przeglądy gaśnic - jak często powinny być wykonywane?

Przeglądy gaśnic - jak często powinny być wykonywane?

Ryzyko powstawania pożaru istnieje praktycznie wszędzie, dlatego też sprzęt taki jak gaśnice musi znajdować się praktycznie w każdym obiekcie. Często jednak leżą one nieużywane przez długi czas, dlatego też niezbędne są regularne przeglądy gaśnic, dzięki którym mamy pewność, że tego typu sprzęty są w pełni sprawne i jeśli powstanie pożar, to będziemy mogli go łatwo opanować. Jak często powinniśmy wykonywać takie przeglądy? Sprawdź to w naszym artykule!

Obowiązkowe przeglądy gaśnic

Zgodnie z naszym polskim prawem gaśnice muszą znajdować się w wielu budynkach. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych. Musimy jednak pamiętać, że nie bez znaczenia jest to, jak je rozmieścimy, a także, w jakim będą stanie. Gaśnice powinny znajdować się w dobrze widocznych miejscach, dzięki czemu możliwa będzie szybka reakcja. Niemniej ważny jest stan techniczny gaśnic, który należy regularnie kontrolować - przynajmniej raz w ciągu roku.

Choć mogłoby się wydawać, że nic złego nie może się stać ze sprzętem, który nie jest używany, co jest zupełnie inaczej. Najczęstszy problem to nieodpowiednia szczelność. Innym często występującym problemem jest zerwana plomba na gaśnicy. Wiele osób niestety ignoruje te awarie, a to bardzo duży błąd, bowiem gdy dojdzie do pożaru, to skorzystanie z gaśnicy będzie znacząco utrudnione.

Kto zajmuje się przeprowadzeniem przeglądów gaśnic?

Wykonywaniem tego typu usług zajmuje się wiele firm działających na polskim rynku. Jedną z nich jest firma Ognik z województwa zachodniopomorskiego. Przegląd gaśnic polega przede wszystkim na ocenie jej wyglądu. Niektórzy uważają, że drobne uszkodzenia mechaniczne na powierzchni nie są oznaką niczego złego, a często okazuje się, że wręcz uniemożliwiają korzystanie z takiego sprzętu, dlatego też jest to bardzo ważna część przeglądu gaśnic. Jak podpowiada nam specjalista z firmy Ognik ocenie podlegają również wszystkie podzespoły urządzenia. Kolejnym etapem przeglądu gaśnicy jest sprawdzenie plomby - jeśli została ona zerwana, to musimy zdawać sobie sprawę, że skorzystanie z gaśnicy, jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie znacznie trudniejsze.

Co więcej: na gaśnicach umieszczane są także ważne informacje, które muszą cały czas się na nich znajdować. Jeśli nie będzie ich lub będą one nieczytelne, to zaleca się ich ponowne umieszczenie, bowiem w sytuacji kryzysowej nie każdy może wiedzieć, jak korzysta się z takiego sprzętu, dlatego też jest to tak ważne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz