Artykuł sponsorowany

Przegląd urządzeń pneumatycznych w przemyśle

Przegląd urządzeń pneumatycznych w przemyśle

Choć urządzenia pneumatyczne używane są nie tylko w przemyśle, ale także mniejszych firmach oraz ośrodkach badawczych – na przykład na uczelniach kształcących studentów na kierunkach ścisłych – to właśnie w przemyśle skala ich występowania jest najwyższa. Na rynku pneumatyki znajdziemy między innymi sprężarki – śrubowe i tłokowe – oraz osuszacze, zbiorniki i elementy miernicze (głównie do pomiaru ciśnienia).

Sprężarki śrubowe i tłokowe dla przemysłu

Podstawowym elementem każdego układu pneumatycznego jest niewątpliwie sprężarka. Istotne jest przede wszystkim to, by posiadała odpowiednią moc, a ta zależeć będzie od jej przyszłego wykorzystania. Dobrze jest postawić na sprawdzone rozwiązania, jak te oferowane przez firmę WAN działającą na rynku od 1950 roku. Bogate zaplecze technologiczno‐konstrukcyjne i duże doświadczenie pozwoliły na opracowanie urządzeń wysokiej jakości, ciągle poddawanych usprawnieniom podyktowanym przez rozwój technologiczny. Do wyboru mamy na przykład sprężarki śrubowe, które dostarczą sprężone powietrze dla linii technologicznych. Główne ich zastosowanie obejmuje branżę rolno‐spożywczą, maszynową, motoryzacyjną i meblarską, ale sprężarki tego rodzaju spotykane są także w wielu innych gałęziach rynku. Nowoczesne sprężarki śrubowe produkowane przez firmę WAN sterowane są przez mikroprocesory zwiększające ich bezawaryjność, oszczędność oraz dostępność – tę ostatnią dzięki ekranowi z czytelnym menu. Innym rodzajem są sprężarki tłokowe, które charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Są ponadto funkcjonalne i trwałe, dzięki czemu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Gwarantują długowieczną pracę nawet w trudnych warunkach przemysłowych.

Zastosowanie osuszaczy ziębniczych

Osuszacze ziębnicze stanowią urządzenia pneumatyczne stosowane w celu pozbawienia powietrza wilgoci. Osuszone powietrze może z powodzeniem krążyć w układzie pneumatycznym, nie zwiększając ryzyka jego uszkodzenia. Para wodna może bowiem znacząco skrócić okres eksploatacyjny każdego z urządzeń pracujących w układzie pneumatycznym. Jej usunięcie ma zatem ogromne znaczenie w kwestii żywotności wszystkich maszyn. Osuszacz ziębniczy radzi sobie z tym problemem, pobierając ciepłe powietrze z otoczenia i przekazując je do wymiennika, gdzie zachodzi jego wstępne schłodzenie. Powietrze trafia następnie do parownika obiegu chłodniczego, zyskując odpowiednią temperaturę. Oba etapy mają na celu skroplenie wilgoci i tym samym efektywne osuszenie powietrza.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz