Artykuł sponsorowany

Przegląd techniczny gaśnic w budynkach- co należy wiedzieć?

Przegląd techniczny gaśnic w budynkach- co należy wiedzieć?

Gaśnice są niezbędnym elementem ochrony przeciwpożarowej w każdym budynku użyteczności publicznej. Warto zadbać również o to, by sprzęt tego typu znalazł się także w naszym domu czy mieszkaniu. W końcu to pierwsze narzędzie, po które sięgamy, gdy w pomieszczeniu pojawi się ogień. Żeby jednak mieć pewność, że gaśnica jest w pełni sprawna, należy poddawać ją regularnym przeglądom technicznym. Dlaczego jest to tak ważne?

Legalizacja gaśnic – co to takiego?

Legalizacja gaśnic to okresowe przeglądy tego typu sprzętu prowadzone przez autoryzowaną firmę specjalizującą się w ochronie przeciwpożarowej. Według przepisów polskiego prawa przeglądu technicznego należy dokonać raz w roku, by mieć gwarancję, że gaśnica jest sprawna i nadaje się do użytku w przypadku pojawienia się ognia. Procedura legalizacji gaśnic nie jest skomplikowana, lecz musi zostać wykonana przez fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Posiadają je np. pracownicy przedsiębiorstwa „Przeciwpożarowe Systemy Zabezpieczeń”.

Sprawność gaśnicy a gwarancja producenta

Kupując gaśnicę każdorazowo otrzymujemy od jej producenta gwarancję sprawności na określony czas. Z tego też powodu wiele osób zastanawia się, w jakim celu przeprowadzać dodatkowo cykliczną legalizację tego sprzętu. Kilka lat po zakupie gaśnice mogą ulec samoistnej awarii – może dojść do rozszczelnienia bądź zerwania się plomby. Bywa, że sprzęt nie będzie zdatny do użytku w przypadku pożaru, z powodu swojej niesprawności. Nieprawidłowo działająca gaśnica w rękach nieświadomego tego faktu użytkownika może znacząco opóźnić akcję przeciwpożarową. W dodatku niesprawny sprzęt może przyczynić się do zwiększonej ilości strat materialnych spowodowanych przez ogień.

Kto jest odpowiedzialny z przeprowadzenie legalizacji gaśnicy?

W świetle przepisów obowiązek dbania o należyty stan techniczny gaśnic spoczywa na właścicielu bądź zarządcy budynku.  Przy okazji legalizacji wykonywane są również niezbędne prace konserwatorskie. Brak stosownych i sprawnych zabezpieczeń przeciwpożarowych w obiekcie może skutkować odpowiedzialnością karną.

Po przeprowadzeniu legalizacji gaśnicy przez uprawnionych specjalistów, osoba odpowiedzialna za stan zabezpieczeń pożarowych w danym obiekcie otrzymuje komplet dokumentów potwierdzających  interwencję fachowców. Mowa tu o protokole z okresowego przeglądu gaśnicy oraz kontrolce informującej o dacie wykonania kolejnej legalizacji.

Istnieją jednak sytuacje, w których przeglądu technicznego gaśnicy należy dokonać jeszcze przed terminem wskazanym przez specjalistów. Mówimy tu o przypadkach, gdy doszło do zerwania plomby, uszkodzenia gaśnicy, jej użycia czy podejrzeniu, że sprzęt może być niesprawny na skutek określonego zdarzenia (np. upadku).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz