Artykuł sponsorowany

Przegląd , konserwacja i modernizacja wind

Przegląd , konserwacja i modernizacja wind

Ze względu na typ konstrukcji, zakres udźwigu, sposób zasilania, czy model sterowania, wyróżniamy wiele rodzajów wind. Zaliczyć można do nich m.in. dźwigi hydrauliczne, elektryczne, z maszynownią lub bez, dźwigi z wciągarką, reduktorem lub bezreduktorowe, dźwigi panoramiczne, wewnętrzne i zewnętrzne, szpitalne, osobowe, towarowe, samochodowe, podesty dla osób niepełnosprawnych. Co łączy je wszystkie?

Przede wszystkim to, że muszą na bieżąco serwisowane, poddawane okresowym przeglądom oraz konserwacjom.

Przepisy UDT wyraźne nakazują, aby każda winda posiadała na stałe konserwatora z odpowiednimi uprawnieniami do serwisu i konserwacji urządzeń transportu bliskiego.

Eksploatowanie windy bez opieki uprawnionego konserwatora oraz ważnego badania UDT naraża właściciela budynku lub administratora na poważne konsekwencje karne w przypadku zaistnienia wypadku lub innego zdarzenia narażającego zdrowie lub życie pasażerów .

Przegląd wind

Przegląd windy powinien odbywać się nie rzadziej niż co 30 dni  , o ile przepisy UDT nie stanowią inaczej . Czynności serwisowe  wykonuje się na podstawie instrukcji przeglądu dostarczonej przez producenta dźwigu , określające zakres czynności wykonywanych podczas comiesięcznego przeglądu . Oczywiście przegląd może wykonać tylko i wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia do konserwacji wydane przez Urząd Dozoru Technicznego . Pamiętać przy tym należy , że co roku  badanie okresowe windy przeprowadza Urząd Dozoru Technicznego - co jest udokumentowane w książce rewizyjnej dźwigu .

Konserwacja windy

Konserwację windy wykonuje się nie rzadziej niż co 365 dni , o ile przepisy UDT nie stanowią inaczej . Oczywiście czynności konserwacji wykonuje się również na podstawie instrukcji konserwacji dostarczonej przez  producenta dźwigu . Czynności obejmują pełny zakres serwisu , regulacje , smarowania , kalibracje , sprawdzenie stanu konstrukcji nośnej oraz wykonywanie pomiarów elektrycznych stanu ochrony przeciwporażeniowej .

Oczywiste  jest , że elementy windy jak i każdego innego urządzenia ulegają zużyciu eksploatacyjnemu i wymagają wymiany , ale  warto zwrócić uwagę , że prawidłowe wykonywanie serwisu , przeglądów i  konserwacji sprawi , że winda będzie bezpieczna w eksploatacji , a także zapewni dłuższy okres użytkowania bez konieczności wykonywania kosztownych napraw i remontów .

Modernizacja wind

Za modernizację wind uznaje się wszelkie czynności mające na celu poprawę bezpieczeństwa pasażerów , zwiększenie komfortu użytkowania , dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz do aktualnie obowiązujących norm i przepisów .

Obecnie dźwigi modernizowane są w taki sposób aby stawały się urządzeniami energooszczędnymi , bardziej wydajnymi - szybsza i płynniejsza jazda , większy udźwig , zastosowanie systemów dojazdu do piętra w przypadku awarii zasilania , łączność pomiędzy kabiną a służbami ratunkowymi czy też zasilanie awaryjne . To tylko niektóre z niewątpliwych plusów przeprowadzenia modernizacji dźwigu.

Przed wykonaniem modernizacji  warto opracować program funkcjonalno - użytkowy nowej windy i zawrzeć w nim wymagania i oczekiwania właściciela budynku i mieszkańców.

Oczywiście zakres modernizacji również należy uzgodnić z Urzędem Dozoru Technicznego.

Z jaką firmą podjąć współpracę:

Jeśli chcemy zawrzeć umowę na serwis , konserwację naprawy , czy modernizację dźwigu powinniśmy podjąć współpracę z firmą posiadającą wiedzę i doświadczenie w serwisowaniu wind różnych producentów .

Tym cechuje się firma EL-DŹWIG WARSZAWA.

Firma prowadzi również całodobowe pogotowie dźwigowe!

Oprócz prowadzenia serwisu , usuwania usterek , wykonywania przeglądów i konserwacji , firma EL-DŹWIG WARSZAWA sporządza również specyfikacje z zakresu robót do potrzeb przetargów , opracowuje programy funkcjonalno - użytkowe modernizacji i wymiany wind oraz podejmuje się również nadzoru inwestorskiego procesu wymianu wind z ramienia inwestora .

Opracowanie:
Warszawa, Czołowa 40U
tel. 501 588 684
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz