Artykuł sponsorowany

Przegląd kominiarski przewodów – co należy o nim wiedzieć

Przegląd kominiarski przewodów – co należy o nim wiedzieć

Regularne kontrole kominiarskie to konieczność, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i pozostałym mieszkańcom. Podczas wizyty kominiarza są sprawdzane nie tylko przewody kominowe, ale także inne instalacje, których nieprawidłowe działanie mogłoby stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia. To nie wszystko, gdyż kontrole kominiarskie to obowiązek regulowany przepisami prawy, za niewywiązanie się których, grożą wysokie sankcje.

Jak wygląda przegląd kominiarski?

Wizyta kominiarza zaczyna się od skontrolowania komina na dachu. Za pomocą odpowiednich narzędzi dokonuje on szczegółowej analizy stanu przewodu kominowego oraz sprawdza jego szczelność. Kominiarz sprawdza czy komin jest drożny, nie ma na jego powierzchni uszkodzeń oraz czy wkład nie wymaga wymiany. W przypadku mieszkań w bloku następnym krokiem jest sprawdzenie szczelność przewodów wentylacyjnych w mieszkaniach w całym pionie. Zlecając kontrolę kominiarską warto zatrudnić do tego celu fachowca, który posiada odpowiednie kwalifikacje. Firmy takie jak Dyszkiewicz Robert są godne zaufania, gdyż od wielu lat specjalizują się w usługach kominiarskich. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie przewody zostały należycie sprawdzone.

Jak często robić przeglądy kominiarskie?

Częstotliwość przeglądów kominiarskich jest regulowana przepisami prawa i zależy od powierzchni kontrolowanego budynku. Przepisy również określają, jak często muszą być sprawdzane przewody podłączone do konkretnego typu urządzeń grzewczych. Można tu wyszczególnić trzy terminy przeglądów i czyszczenia przewodów:

  • co 3 miesiące – w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym,
  • co 6 miesięcy – jeżeli chodzi o paleniska działające na paliwa ciekłe lub gazowe,
  • co 1 rok – przewody wentylacyjne i pozostałą instalację.

Czyszczenie przewodów kominowych polega na pozbyciu się zaległej sadzy i smoły, która mogłaby ulec zapaleniu. Jeżeli chodzi o przewody wentylacyjne, kominiarz usuwa z nich wszelkie zanieczyszczenia, takie jak pajęczyny, gniazda ptaków i zalegające liście, które również są łatwopalne i mogą stwarzać zagrożenie.

Dlaczego przeglądy kominiarskie są takie ważne?

Kontrole kominiarskie przeprowadza się ze względów bezpieczeństwa. Długo nieczyszczony przewód kominowy działa jak tykająca bomba i wystarczy tylko iskra, aby uległ zapaleniu. Nagromadzona smoła i sadza jest łatwopalna, co stwarza bezpośrednie ryzyko pożaru. Niedrożny przewód natomiast sprawia, że kumulują się w nim gazy, które nie mają ujścia. To może doprowadzić do wybuchu lub przedostania się do wnętrza domu szkodliwych substancji spalania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz