Materiał Partnera

Przedszkole prywatne czy publiczne?

Przedszkole prywatne czy publiczne?

Odwieczny dylemat rodziców posyłających swoje pociechy do przedszkola brzmi: wybrać placówkę publiczną czy prywatną? Czy można w ogóle porównywać oba rodzaje przedszkoli? Jakie są ich zalety? Na co zwracać uwagę przed zapisaniem dziecka do przedszkola? Poniżej kilka podpowiedzi.

Główna różnica wynika z finansowania

Od 1991 roku w Polsce istnieje możliwość zapisywania dzieci zarówno do przedszkoli publicznych, jak i prywatnych. Pierwsze z nich mogą być prowadzone przez samorządy, ale nie jest to dla nich obowiązkowe. Wynika to raczej z zapotrzebowania oraz oczekiwań mieszkańców. Co innego „zerówki” – w tym przypadku samorządy mają obowiązek zapewnić dzieciom możliwość uczestnictwa w zajęciach przygotowujących ich do szkoły podstawowej.

Przedszkola prywatne są natomiast prowadzone przez firmy, spółki, fundacje, organizacje religijne, ale również osoby fizyczne. Warunki i zasady ich działalności są regulowane przez ustawę o systemie oświaty, a z samorządami mogą je wiązać jedynie umowy cywilno-prawne oraz dofinansowanie wynikające ze wspomnianej ustawy.

Zalety przedszkoli publicznych

Dzięki temu, że przedszkola publiczne są finansowane przez gminę, są tam przestrzegane wszelkie odgórne wymagania, np. dotyczące kadry – opieka nad dziećmi przypada wyłącznie osobom z wyższym wykształceniem kierunkowym, z tytułem licencjata lub magistra. Ponadto dzieci powinny być odbierane o godzinie 13 – nie dłużej niż 5 godzin po przyjściu na zajęcia. Kolejne godziny są dodatkowo płatne.

Do opłat w przedszkolu publicznym wliczają się również składki na komitet rodzicielski, ubezpieczenia i wyżywienie dziecka oraz ewentualne dodatkowe zajęcia. Atutem są także świeżo przyrządzone potrawy w kuchni, które podawane są w odpowiednio przystosowanej stołówce. Przydatne w rozwoju dzieci są wszelkiego rodzaju wycieczki oraz spotkania z miejskimi służbami np. na komisariacie lub w siedzibie straży pożarnej.

Dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola prywatnego?

Przedszkole publiczne jest często pierwszym wyborem dla rodziców, dlatego trudno się do niego dostać, szczególnie w dużych miastach. Alternatywą są przedszkola prywatne, czyli niepubliczne. Takie placówki mają zapewniony podstawowy program nauczania, a ponadto oferują wiele zajęć dodatkowych, takich jak: basen, taniec czy języki obce, a także kółka zainteresowań z różnych dziedzin. Zdarza się, że można zapisać dziecko do przedszkola o specjalnym profilu, np. językowym, sportowym lub muzycznym.

Coraz częściej przedszkola prywatne są zlokalizowane w przyjaznych budynkach znajdujących się niedaleko zielonych terenów. Wpływa to na dobre samopoczucie dzieci, które często wychodzą na spacery, a nawet mogą prowadzić specjalnie posadzony na terenie przedszkola ogródek. 

Duże znaczenie na rozwój przedszkolaków ma również młoda, wykwalifikowana kadra, która do swoich obowiązków podchodzi z pasją i pełnym zaangażowaniem. Indywidualne podejście i rodzinna atmosfera wzbudzają w maluchach poczucie bezpieczeństwa – podkreśla właścicielka Niepublicznego Przedszkola „Promyk” w Szczecinie.     
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz