Materiał Partnera

Przechowywanie i renowacja antyków

Przechowywanie i renowacja antyków

Sprzęty, meble czy akcesoria z dawnych epok u wielu z nas wzbudzają zachwyt, a zarazem fascynację. Świadomość, że oglądamy przedmioty pamiętające świat sprzed setek lat pozwala nam wyjątkowo je traktować i kwalifikować jako wartościowsze od innych. O jakich obiektach mówi się że są antykami?

Czym są antyki?

Określenie antyk odnosi się według „Słownika wyrazów obcych” (PWN, Warszawa 1999) do zabytków z przeszłości, przedmiotów bardzo starych, zwłaszcza obrazów, mebli i rzeźb. Słowo to pochodzi od francuskiego antique i łacińskiego antiquus, czyli „dawny”. Jednak nie jest do końca jasne, ile lat musi sobie liczyć obiekt, by można go było nazwać antykiem. Spierają się o to zarówno kolekcjonerzy, jak i znawcy sztuki. Prawo polskie zalicza do grupy antyków zarówno nieruchomości, jak i rzeczy ruchome, ich części lub zespoły, stanowiące świadectwo minionej epoki, będące wytworem człowieka i mające wartość artystyczną, historyczną lub naukową. Istnieją zasady, wyznaczane między innymi przez ustawę, jak i kolekcjonerów sztuki, odnoszące się do wieku przedmiotu klasyfikowanego jako antyk. Ci ostatni wymieniają datę zakończenia II wojny światowej jako granicę w czasie pozwalającą na uznanie danej rzeczy czy nieruchomości za antyk. Prawo handlowe traktuje tak obiekty, których wiek przekracza 100 lat. Pewnym jest, że antyki, ze względu chociażby na ich pochodzenie, są cenne, wartościowe, wywołują wrażenia estetyczne i – przynajmniej część z nich – uważana jest za dzieła sztuki: malarskiej, rzeźbiarskiej, architektonicznej czy sakralnej.

Pielęgnacja i konserwacja antyków

Z uwagi na podstawowe właściwości wszystkich antyków, jakimi są ich wiek oraz odległa epoka, w której zostały wykonane, każdy ich posiadacz dbać powinien o odpowiednie utrzymanie i konserwację tak cennych przedmiotów. Antyki wymagają wyjątkowej pielęgnacji oraz odpowiednich warunków przechowywania. Przede wszystkim należy chronić antyki przed niekorzystnym działaniem światła słonecznego, bowiem ma ono zły wpływ na drewno, a także tekstylia, powodując blaknięcie kolorów czy wysuszenie materiału, z którego są zrobione. Również wilgotność powietrza powodować może uszkodzenia wiekowych przedmiotów, takich jak np. meble czy starodruki. Odradza się przechowywanie antyków w piwnicach czy garażach. Aby dodatkowo zabezpieczyć je przed zniszczeniem, zaleca się stosowanie specjalistycznych preparatów pielęgnujących. Na rynku dostępne są produkty takie jak spraye, mleczka czy pasty wzbogacone o fornir, a także kosmetyki przeznaczone do odświeżania mebli. Kolejną istotną kwestią jest renowacja antyków. W przypadku, gdy wymagają one gruntownej odnowy, należy skorzystać z pomocy fachowców. Wiele firm i specjalistycznych zakładów, takich jak np. Sak Robert. Pracownia konserwacji antyków, oferuje wykonanie takiej usługi, wykorzystując zaawansowane techniki stylizacji i renowacji mebli. Cenne przedmioty, zaliczane do antyków, powinniśmy choć raz do roku poddać profesjonalnemu czyszczeniu, które przywróci im naturalny blask i pierwotną świetność.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz