Materiał Partnera

Przechowywanie drewna kominkowego

Przechowywanie drewna kominkowego

Kupując drewno kominkowe zastanawiamy się przeważnie jaki gatunek wybrać. Warto jednak dowiedzieć się nieco więcej na temat samego surowca. Wybór odpowiedniego gatunku to nie wszystko. W dzisiejszym artykule postaramy się przekazać nieco więcej informacji na temat drewna kominkowego. Pozwolą Wam one na przemyślany i przede wszystkim trafny wybór najlepszego surowca.

Wilgotność drewna kominkowego

Wilgotność jest jednym z najważniejszych elementów charakteryzujących drewno kominkowe. Warto wiedzieć, że świeżo ścięte drzewo może składać się z wody nawet w 80%. Zależy to również od pory roku. Najlepszym okresem jest zima, kiedy to drzewa zawierają w sobie najmniej wody. Wilgotne drewno kominkowe pali się bardzo trudno, a co najgorsze podczas jego spalania wydzielają się ogromne ilości dymu, w którym znajduje się para wodna. Prowadzi to do zanieczyszczenia kominka oraz przewodu kominowego. W wyniku tego skróceniu ulega ich żywotność. Wartość opałowa mokrego drewna jest zdecydowanie gorsza aniżeli w przypadku suchego surowca. Dla porównania 1 kg drewna o wilgotności 20% pozwala na wygenerowanie 5 kWh ciepła. W przypadku 1 kg drewna o wilgotności 40% wartość wygenerowanego ciepła spada o 30%.

Przechowywanie drewna kominkowego

W sytuacji gdy kupujemy mokre drewno kominkowe, nie możemy od razu go spalać. W pierwszej kolejności należy je poddać sezonowaniu. Po pocięciu drewna na mniejsze kawałki należy je pozostawić na okres 1-2 lat do przeschnięcia. W tym czasie poziom wilgotności drewna spadnie. Drewno kominkowe najlepiej przechowywać na świeżym powietrzu. Powinno jednak być osłonięte przed deszczem. Poszczególne szczapki drewna należy układać luźno zapewniając swobodny przepływ powietrza. Nie należy również układać drewna na ziemi ponieważ będzie pobierać wilgoć z podłoża. W wyniku sezonowania wilgotność drewna spadnie do 15-20%, co jest optymalną wartością dla drewna kominkowego. Oczywiście możemy uniknąć konieczności sezonowania drewna kupując je w firmie, która oferuje wysezonowany surowiec. Tak jest w przypadku firmy Standrew, która oferuje drewno kominkowe gatunków takich jak grab, dąb, buk czy brzoza.

Spalanie drewna kominkowego

Spalanie drewna kominkowego jest procesem wieloetapowym. W pierwszej fazie dochodzi do odparowania zawartej w drewnie wody. Dopiero później zaczynają palić się żywice, olejki oraz garbniki. Na samym końcu następuje właściwe spalanie drewna. Po zakończeniu tego procesu pozostaje jedynie popiół pochodzący z niepalnych soli mineralnych. Jego ilość wynosi 1-1,5% masy drewna. Popiół ten stanowi swoistą „bombę mineralną”, która zawiera fosfor, wapń, potas oraz inne mikroelementy. Stanowi on doskonałą formę nawozu.

Wybierając drewno kominkowe nie można ograniczać się jedynie do wyboru gatunku. Należy również sprawdzić czy surowiec był odpowiednio wysezonowany. To decyduje o jego przydatności.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz