Artykuł sponsorowany

Przechowanie dokumentów, pieniędzy i papierów wartościowych u notariusza

Przechowanie dokumentów, pieniędzy i papierów wartościowych u notariusza

Kancelaria notarialna jest miejscem, w którym załatwisz wiele spraw formalnych związanych z zakupem lub sprzedażą nieruchomości, spisaniem testamentu lub odebraniem spadku. Niewielka grupa klientów ma świadomość występowania usługi, jaką jest przyjmowanie na przechowanie cennych dokumentów lub papierów wartościowych. Na czym dokładnie polega? Kiedy warto skorzystać z takiej opcji?

Co może przyjąć na przechowanie notariusz?

Rzeczy pozostawione na przechowanie w kancelarii notarialnej określa się mianem depozytu. Najczęściej są to różnego rodzaju pisma oraz dokumenty – zarówno firmowe, jak i klientów prywatnych. W tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie pełnej procedury, co oznacza, że notariusz musi zapoznać się wcześniej z dokumentem i dopiero wtedy może go zabezpieczyć. Jeżeli warunki kancelarii nie są dostateczne, aby ochrona depozytu była właściwa - dopuszczalne jest ich umieszczenie w skrytce bankowej. Takie sytuacje obecnie zdarzają się jednak bardzo rzadko. Co oprócz dokumentów może przyjąć na przechowanie Kancelaria Notarialna? Obecnie są to przede wszystkim informatyczne nośniki danych.

- Specyficzną formą depozytu są pieniądze, niezależnie czy są to złotówki, obce waluty, czy papiery wartościowe. Ich przyjęcie na przechowanie możliwe jest wyłącznie wtedy, kiedy mają one bezpośredni związek z czynnością notarialną np. zakupem mieszkania. Do takich celów placówki mają specjalne konta bankowe, gdzie przechowywane są fundusze - wyjaśnia notariusz z Kancelarii.

Formalności związane z usługą przechowywania depozytu

Podstawą dla usługi przechowywania depozytu u notariusza jest sporządzenie przez niego aktu notarialnego. Oryginalna wersja pozostaje na miejscu, natomiast osoby zainteresowane - czyli w tym przypadku klienci - otrzymują jego odpis, który ma dokładnie taką samą moc. Za przechowywanie dokumentów, papierów wartościowych, czy pieniędzy pobierana jest także opłata – dlatego warto wcześniej dopytać, ile będzie wynosił koszt tego typu usługi.

Czy każdy notariusz oferuje przechowywanie depozytu?

Przechowywanie depozytów w Kancelarii Notarialnej nie należy do podstawowego zakresu działalności placówki, co oznacza, że nie każda ją oferuje. Dodatkowo istnieją także sytuacje, w których standardowo przechowanie jest możliwe, ale w danym momencie notariusz nie wyraża na to zgody. Najczęściej ma to związek z:

  • brakiem dostępnego miejsca do przechowywania,

  • charakterem dokumentu.

Czy warto skorzystać z usługi przechowywania depozytu u notariusza?

Usługa przechowania depozytu w Kancelarii Notarialnej jest wciąż mało popularna - głównie ze względu na brak świadomości klientów, że taka możliwość istnieje. Znacznie częściej korzystają z tej opcji firmy.

Skorzystanie z opcji zabezpieczenia dokumentacji jest szczególnie ważne w momencie, kiedy ta dotyczy kluczowych dla przedsiębiorstwa kwestii, których ujawnienie niepowołanym osobom mogłoby mu zaszkodzić.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz