Artykuł sponsorowany

Przebieg procesu wiercenia z zastosowaniem metody CNC

Przebieg procesu wiercenia z zastosowaniem metody CNC

Obecnie stosuje się wiele sposobów obróbki metali metodami CNC. Jedną z nich jest wiercenie. Proces ten może odbywać się na przystosowanych do wykonywania otworów wiertarkach lub frezarkach i tokarkach. Zastosowanie konkretnej maszyny zależy głównie od rodzaju obrabianego materiału oraz wielkości otworów jak ma być uzyskana. Jakie operacje wykonuje się metodą wiercenia CNC?

Sposoby obróbki materiału metodą wiercenia CNC

Wiercenie to proces polegający na wykonywaniu otworów różnych wielkości za pomocą przystosowanych do tego maszyn. Do głównych sposobów obróbki materiału tą metodą należą:

  • wiercenie, czyli wykonywanie otworów o określonej wielkości i głębokości w materiale,

  • rozwiercenie, czyli wykończenie wykonanego już wcześniej otworu,

  • pogłębienie, czyli powiększenie średnicy wykonanego już wcześniej otworu,

  • fazowanie i nawiercanie,

  • gwintowanie.

Dzięki możliwości sterowania numerycznego wiertarek, otwory wykonuje się z pewną powtarzalnością. Dlatego też wiele firm, takich jak Pom-Szum zajmuje się masową produkcją konkretnych wyrobów.

Praca wykonywana sterowanymi numerycznie maszynami CNC jest niezwykle precyzyjna i wydajna. Proces ten dotyczy głównie obróbki metalu, w którym wykonuje się otwory przy użyciu wierteł krętych. Dzięki takim technologiom praca przebiega szybko i sprawnie. Sterowanie numeryczne pozwala także na uzyskanie otworów o gładkich brzegach. Wiertarki CNC umożliwiają wykonanie otworów o wysokiej jakości. Ich największą zaletą jest to, że można je stosować podczas obróbki materiału o dużej grubości.

Narzędzia stosowane podczas wiercenia

Jak już wspomniano, otwory w materiale można obrabiać także tokarką i frezarką. Wiercenie to proces służący głównie do ich wykonywania zaś toczenie i frezowanie ma na celu uzyskanie odpowiednich parametrów otworów. Do ich dwóch podstawowych rodzajów zaliczają się przelotowe i nieprzelotowe. Samo wiercenie nie daje możliwości uzyskania dokładności wymiarowej ani odpowiedniej chropowatości. Właśnie dlatego otwory poddaje się dodatkowej obróbce.

Decyzja o wyborze maszyny do wykonania otworu zależy między innymi od rodzaju materiału poddawanego obróbce oraz rodzaju wykonywanej operacji.

Na dokładność wykonywanej pracy mają wpływ nie tylko zastosowane narzędzia, ale także parametry obróbkowe, do których należą między innymi prędkość i posuw. Wiercenie to tak zwana obróbka zgrubna. Realizuje się ją obecnie przy użyciu kilku rodzajów wierteł. Do najczęściej wykorzystywanych należą narzędzia pełnowęglikowe. Ich główne zalety to dokładność i wytrzymałość.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz