Artykuł sponsorowany

Przebieg procesu rozwodowego krok po kroku

Przebieg procesu rozwodowego krok po kroku

Jednym z praw przysługujących małżonkom w Polsce jest prawo do wniesienia pozwu o rozwód. Jest on orzekany przez sąd okręgowy w sytuacji, gdy rozwód nie jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, w jego skutek nie ucierpi dobro małoletnich wspólnych dzieci lub pozew wniósł małżonek winny rozpadu małżeństwa, a druga strona nie wyraziła zgody na rozwód.

Przebieg sprawy rozwodowej

Regulacje prawne dotyczące rozwodów zawarte są w prawie rodzinnym. Pozew o rozwód może złożyć każde z małżonków – jego złożenie wyznacza moment rozpoczęcia postępowania rozwodowego. Możemy się tym zając sami, jednak najlepszym wyborem będzie zaangażowanie adwokata, który będzie nas reprezentował. Zyskamy w ten sposób gwarancję bezpieczeństwa naszych interesów. Usługi między innymi w tym zakresie świadczy kancelaria adwokacka prowadzona przez Magdalenę Gątarek.

Pozew w dwóch własnoręcznie podpisanych egzemplarzach, dwa egzemplarze skróconego aktu małżeństwa i potrzebnymi dowodami oraz odpis skróconego aktu urodzenia wspólnego dziecka wniesione zostają do sądu okręgowego. Następnie odpis pozwu przesyłany jest stronie pozwanej, która może ustosunkować się do niego w ciągu dwóch tygodni. Pomoc prawna będzie wskazana również w tym przypadku. Odpowiedź na pozew dostarczana jest powodowi, a następnie wyznaczana jest rozprawa sądowa.

Sprawy sądowe dotyczące rozwodów toczone są bez udziału publiczności. Jeśli obie strony są zgodne co do rozwiązania małżeństwa, a wniesiony został pozew o rozwód bez orzekania o winie, postępowanie może zostać zakończone na pierwszej lub drugiej rozprawie.

W wysłuchaniu małżonków przeprowadzane jest postępowanie dowodowe. Ma ono na celu ustalenie trwałego rozpadu małżeństwa lub winy jednej ze stron. W tym momencie przedstawiane są żądania, twierdzenia oraz popierające je dowody. Na koniec małżonkowie lub reprezentujący ich prawnicy mogą ponownie zająć stanowisko w sprawie – podtrzymać wnioski lub odnieść się do przeprowadzonego postępowania.

Po zamknięciu rozprawy sąd na naradzie decyduje o rozwiązaniu małżeństwa poprzez rozwód. Następnie orzeczenie jest odczytywane i uzasadniane na jawnym posiedzeniu.

Okoliczności rozwodu

W trakcie procesu o rozwód sąd nie orzeka wyłącznie o rozwiązaniu małżeństwa, ale tez innych kwestiach dotyczących małżonków i ich dzieci. Ustalona zostaje kwestia alimentów na drugiego małżonka, alimentów na dzieci oraz władzy rodzicielskiej.

Na podstawie postępowania dowodowego sąd określa zasady kontaktów małżonków z dziećmi, sposoby korzystania ze wspólnego mieszkania – także jego podział lub przyznanie jednemu z małżonków. Jeśli strony nie miały podpisanej wcześniej intercyzy, w toku postępowania zapada decyzja o podziale majątku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz