Artykuł sponsorowany

Prowadzenie księgowości w podmiotach non profit

Prowadzenie księgowości w podmiotach non profit

Działalność związana z prowadzeniem księgowości wymaga ciągłego dokształcania się w zakresie prawa podatkowego, które często okazuje się niezwykle zmienne. Dzieje się tak w szczególności w odniesieniu do podmiotów działających non profit, a więc fundacji oraz stowarzyszeń. Wielu formalności, do których są one zobowiązane, nie musi dopełniać przeciętny przedsiębiorca. 

Przyczyny zwiększonej kontroli fundacji

Dzieje się tak dlatego, że fundacje funkcjonują dzięki środkom przekazanym przez darczyńców lub środkom odpisanym od podatku, czyli z pochodzącym z pożytku publicznego. Niejednokrotnie fundacje zajmują się również działalnością o podwyższonym progu etycznym, z tego powodu ustawodawca zadecydował, że muszą podlegać one zwiększonej kontroli, tłumaczą pracownicy biura rachunkowego Księgowość-Podatki.

Roczne sprawozdanie z działalności fundacji 

Każdy rok działalności fundacji kończy się złożeniem szczegółowego bilansu. Stanowi on szczegółowy opis zysków i strat – składa się go w formie papierowej w urzędzie skarbowym oraz publikuje w internetowej, ministerialnej bazie sprawozdań. Jeżeli fundacja równolegle prowadzi działalność gospodarczą, ta sama dokumentacja musi zostać przez nią złożona do KRS. Czas złożenia sprawozdania we wszystkich wskazanych organach mija z dniem 15 lipca. 

Co wchodzi w zakres prowadzenia księgowości fundacji?

W skład obsługi księgowej fundacji wchodzi prowadzenie księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji środków trwałych. Wszystkie przeprowadzane operacje muszą być potwierdzone w szczegółowej dokumentacji finansowej. Na fundacji spoczywa obowiązek sprawozdawczy związany z rozliczaniem się z projektów finansowanych z zewnętrznych źródeł. Polityka względem fundacji dotyczy także kontroli strategii zarządzania finansami wewnątrz podmiotu, co również musi być przedłożone odpowiednim władzom. Z większą uwagą powinno analizować się również jej płynność finansową i dokonywać weryfikacji kondycji ekonomicznej. 

Czy fundacja ma obowiązek opłacać podatek dochodowy?

Istnieje jednak pewien przywilej, którym cieszą się fundacje, a jest nim zwolnienie z opłacania podatku dochodowego. Dotyczy to m.in. podmiotów wspierających działalność naukową, ekologiczną, kulturalną, związaną z kultem religijnym, oświatą, ochroną zdrowia i rehabilitacją społeczną. Zwolnienie z podatku przestaje obowiązywać w momencie, kiedy fundacja staje się pracodawcą i zatrudnia personel w oparciu o umowę o pracę lub umowy cywilnoprawne. Jeżeli natomiast wszyscy członkowie działają na zasadzie wolontariatu, nie ma konieczności uiszczania podatku.

Opracowanie:
Szamocin, pl. Wolności 46
tel. 602 758 397
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz