Artykuł sponsorowany

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów – najważniejsze informacje, z którymi warto się zapoznać!

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów – najważniejsze informacje, z którymi warto się zapoznać!

Własna firma wymaga od przedsiębiorcy nie tylko poświecenia dużej ilości czasu na działania wytwórcze lub usługowe, ale także załatwienia wszelkich formalności, aby działalność była prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Do 2 milionów euro przychodów netto, wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. W tym artykule dowiesz się, wielu przydatnych informacji na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Księga przychodów i rozchodów – co dokładnie zawiera?

Każdy przedsiębiorca prowadzący własną mniejszą lub większą działalność gospodarczą jest zobowiązany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Jest to rodzaj ewidencji, w której są zestawione przychody i koszty, wynikające z prowadzenia działalności, zarówno pochodzące ze sprzedaży usług i towarów, a także związane z wypłaceniem gratyfikacji finansowych dla pracowników lub innych ponoszonych kosztów. Wszystkie spółki oraz firmy, które generują rocznie równowartość do 2 mln euro (wg średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z roku poprzedniego, na pierwszy roboczy dzień października) są zobowiązane do regularnego prowadzenia takiego rodzaju księgowości. Wszystkie większe przedsiębiorstwa muszą z kolei prowadzić księgę handlową, będącą pełnym, a za razem najbardziej rozbudowanym rodzajem rachunkowości.

Ewidencja przychodów i rozchodów powinna być prowadzona przez księgowych posiadających doświadczenie, jak biuro rachunkowe Renaty Boguckiej, gdyż każda pomyłka w przypadku kontroli, może wiązać się z ponoszeniem kar pieniężnych przez właściciela firmy. W związku z tym, najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na usługi profesjonalistów. Dzięki temu nie będziesz musiał śledzić na bieżąco obowiązujących przepisów prawa i zyskasz bardzo ceny czas, który można z powodzeniem wykorzystać na działania służące rozwojowi firmy. Ponadto, stały wgląd w księgowość, pozwala monitorować na bieżąco sytuację finansową firmy i dostosowywać do niej planowane inwestycje oraz dobierać strategię względem rynku oraz konkurencji, nad którą zdobycie przewagi jest niezwykle trudnym zadaniem, zależnym od posiadanych zasobów pieniężnych oraz podejmowanych kroków, służących rozwojowi firmy.

O czym warto pamiętać prowadząc księgę przychodów i rozchodów?

Z konieczności prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów są zwolnione podmioty, które czerpią zyski z pozarolniczej działalności, a podstawą ich opodatkowania jest podatek liniowy. Co więcej, nie muszą prowadzić rachunkowości w takiej formie także osoby, które są w podeszłym wieku lub mają zły stan zdrowia, poparty stosowanymi orzeczeniami lekarskimi. Aby uzyskać zwolnienie, trzeba udać się z wypełnionym wnioskiem do Urzędu Skarbowego. W księdze przychodów i rozchodów trzeba umieszczać wszystkie zdarzenia gospodarcze, ale dopiero w momencie ich finalizacji. W sprawdzeniu księgowości, warto poprosić o pomoc rzetelne i sprawdzone biuro rachunkowe Renaty Boguckiej z Krakowa, które dokłada wszelkich starań i dba o to, aby wszystkie formalne kwestie były w jak najlepszym porządku.

Warto wykonywać również podsumowania miesięczne, które lepiej obrazują przychody firmy i umożliwiają podjęcie określonych kroków służących optymalizacji podatkowej, mającej na celu możliwe zminimalizowanie wysokości odprowadzanych podatków, oczywiście zgodnie w obowiązującymi przepisami prawa. Moment założenia działalności gospodarczej lub spółki powinien być również dniem rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów. Może być to również początek nowego roku podatkowego. Na koniec warto dodać, iż w zakres usług biura Renaty Boguckiej wchodzi również prowadzenie ewidencji VAT, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych a także sporządzanie informacji i deklaracji podatkowych, zeznań rocznych, a także list płac.

Opracowanie:
Kraków, Rogozińskiego 5
tel. 12 410 28 40
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz