Materiał Partnera

Prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców w firmie transportowej

Prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców w firmie transportowej

Kierowcy zawodowi mogą prowadzić ciągniki siodłowe lub inne pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony wyłącznie przez określony czas. Ewidencję w tym zakresie prowadzi się z wykorzystaniem danych pochodzących z tachografów, a także tzw. karty kierowcy. Obowiązek zbierania takich informacji należy do pracodawcy, jednak możliwe jest zlecenie wykonania tego typu usług firmie zewnętrznej – czym zajmą się specjaliści?

Jakie formy ewidencji czasu pracy kierowców są dozwolone?

Firmy transportowe i inne rodzaje przedsiębiorstw, których działalność opiera się na zatrudnianiu kierowców zawodowych, są zobowiązane do prowadzenia ewidencji czasu ich pracy w pięciu różnych formach. Najczęściej wybieranym przez pracodawców rozwiązaniem jest dokumentowanie aktywności z wykorzystaniem tachografów. Służą do tego zapisy znajdujące się na tzw. wykresówkach, które stosuje się w tachografach analogowych. Ze względu na ich zastępowanie modelami cyfrowymi, częściej korzysta się z karty kierowcy.

Informacje w postaci wydrukowanych danych bądź pobranych plików mogą być podstawą ewidencji czasu pracy kierowców w firmie transportowej. Co jednak w sytuacji, gdy pojazd nie posiada tachografu? Jest tak np. w przypadku busów czy samochodów osobowych, które również często wykorzystywane są przez wspomniane przedsiębiorstwa. Do ewidencji aktywności kierowców używa się najczęściej kart drogowych. Pod uwagę brane są też wszelkie inne dokumenty, które dostarczą pożądane informacje o czasie pracy. Ostatnią z możliwości jest sporządzenie specjalnego rejestru – ten powstaje na podstawie danych ze wszystkich wymienionych wyżej rozwiązań.

Czy warto zlecić ewidencję czasu pracy kierowców firmie zewnętrznej?

Prowadzenie kompletnej ewidencji czasu pracy to zadanie dość czasochłonne. W tym zakresie należy bowiem wziąć pod uwagę zarówno samą aktywność zawodową, jak i szereg innych kwestii mających znaczenie w kontekście ostatecznego rozliczenia pracownika. Mowa o dyżurach czy godzinach nocnych. Należy przy tym pamiętać, że każda ewidencja różni się w zależności od obranego trybu pracy – podstawowego, zadaniowego bądź równoważnego. Wielu przedsiębiorców prowadzących firmy transportowe miewa z tym problemy.

Rozwiązaniem jest zlecenie prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców firmie Fix-Tacho Daniel Jaroński. To dla właściciela firmy transportowej opłacalne i korzystne z kilku powodów. Ma on pewność, że dokumentacja zbierana i prowadzona jest prawidłowo. Dzięki temu unika kar związanych z brakiem przestrzegania obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców. Zlecenie działania w tym zakresie firmie zewnętrznej jest też wygodne – pracodawca nie musi zbierać i odczytywać wykresówek czy innych dokumentów swoich pracowników.

Opracowanie:
Lubraniec, Jasińskiego 35
tel. 660 511 916
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz