Artykuł sponsorowany

Prototypowanie maszyn w ofercie firmy Centrum Projekt

Prototypowanie maszyn w ofercie firmy Centrum Projekt

Automatyzacja procesów przemysłowych może w znacznym stopniu usprawnić działanie linii technologicznych. Niemniej jednak jej elementy składowe muszą cechować się wysoką wydajnością oraz sprawnością. Zwłaszcza w przypadku innowacyjnych maszyn przeprowadza się ich prototypowanie, aby wykluczyć między innymi wszelkie błędy konstrukcyjne. Zajmuje się tym między innymi firma Centrum Projekt.

Eksperci w automatyzacji przemysłu

Obecnie coraz więcej firmy stawia na nowoczesne rozwiązania w zakresie linii produkcyjnych oraz technologicznych. Odpowiadają one na potrzebę relatywnie niskich kosztów wytworzenia konkretnych produktów przy zachowaniu ich atrakcyjnych właściwości. Automatyzacja części procesów, a także nowoczesne maszyny stanowią podstawę tego rodzaju działań, dlatego ich projektowanie warto powierzyć specjalistom. Takich można zaleźć w firmie Centrum Projekt z Wrocławia. Od 2002 roku działa ona w branży automatyki przemysłowej i jej zespół tworzą doświadczeni inżynierowie. Dzięki temu jest w stanie zaoferować warianty maszyn oraz stanowisk zrobotyzowanych dopasowanych do specyfiki działalności danego zakładu.

Wsparcie nie kończy się jednak na zaprojektowaniu i dostarczeniu konkretnych produktów do klienta. Pracownicy zajmują się także ich montażem, uruchomieniem oraz procesem wdrożenia, między innymi szkoleniem pracowników w zakresie obsługi. Ważnym element oferty Centrum Projekt stanowią maszyny prototypowe. Pozwalają one bowiem na jeszcze lepsze dopasowanie koncepcji urządzenia do oczekiwań klienta. Czym dokładnie są?

Charakterystyka prototypu maszyny

Tym mianem określa się pierwotną wersję danego urządzenia bądź maszyny. Ten etap w jej tworzeniu jest ważny, zwłaszcza gdy stanowi ono nowość. Innymi słowy, służy do zaprezentowania możliwości w zakresie działania, a inżynierowie mogą wprowadzić nowo opracowane pomysły. Ponadto na prototypie przeprowadza się testy w warunkach takich, jakie występują w miejscu eksploatacji. Podobnie jak finalny wersja, tak również prototyp podaje się różnym testom sprawnościowym. W związku z tym, że koszt tworzenia maszyny nie należy do najmniejszych, to ewentualne kolejne wersje prototypów niekiedy zastępuje się symulacją komputerową.

Prototypowanie, choć nie jest tanim etapem projektowania, przynosi wiele korzyści, szczególnie w projektowaniu maszyn specjalnych, dostosowanych indywidualnie do potrzeb klienta. Jak wskazuje pracownik Centrum Projekt z Wrocławia:

Prototypy znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie w urządzeniach chodzi o wprowadzenie zupełnie nowych, innowacyjnych funkcji. Teorię należy zawsze przełożyć na praktykę, ponieważ początkowe założenia mogą nie sprawdzić się w rzeczywistości. Pozwala to zatem wyeliminować wszelkie możliwe błędy oraz wprowadzić takie udoskonalenia, aby zapobiec awariom urządzenia w przyszłości.

Najważniejszą zaletą budowy prototypów jest to, że wszystkie pożądane zmiany da się wprowadzać niskim kosztem, ponieważ nie stanowią tak dużej ingerencji w konstrukcję, jak miałoby to miejsce w gotowym i przeznaczonym do eksploatacji urządzeniu. Prototypowanie stanowi sposób na oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej, właśnie ze względu na możliwość zastosowania takich rozwiązań, które zapewnią długą i bezproblemową pracę nawet w trudnych warunkach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz