Artykuł sponsorowany

Prostowanie felg – czym jest i kiedy się zdecydować na tę czynność?

Prostowanie felg – czym jest i kiedy się zdecydować na tę czynność?

Każda felga ma swoją umowną datę ważności, jednakże przydatność felgi uzależniona jest od wielu czynników. Wpływ na jej zużycie mają przede wszystkim jakość dróg i intensywność eksploatacji. Jeżeli zależy nam na tym, aby felgi w samochodzie jak najdłużej nadawały się do użytku oraz prezentowały się nienagannie, należy poddawać je zabiegom odnawiania. Jednym z takich zabiegów jest regeneracja felg, w skład której wchodzi między innymi prostowanie felg.

Czym jest i jak przebiega prostowanie felgi?

Prostowanie felg możliwe jest dzięki wykorzystaniu specjalistycznego, zautomatyzowanego urządzenia. Urządzenie to umożliwia zminimalizowanie wszelkich nierówności znajdujących się na feldze. Zabieg prostowania felg przy użyciu takiego urządzenia pozwala na wyprostowanie felgi w krótkim czasie.

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest zgłoszenie się do odpowiedniego serwisu, np. Pro s.c., z rozbrojoną felgą. W warsztacie fachowcy sprawdzą stan felgi oraz jaki jest poziom jej zniekształcenia. Ta czynność umożliwi również określenie miejsc, które wymagają prostowania. Kolejnym krokiem jest prostowanie felgi. Proces ten polega na umieszczeniu uszkodzonej felgi w specjalnej maszynie, która przy użyciu tłoków hydraulicznych i specjalnych nakładek prostuje felgę. W przypadku dużych zakrzywień felga jest ogrzewana, co sprawi, że będzie bardziej plastyczna. Podgrzanie felgi zapewni również to, że nie pęknie ona podczas zabiegu prostowania.

Kiedy powinno się skorzystać z usług prostowania felg?

Na prostowanie felg w samochodzie najczęściej decydujemy się wówczas, gdy poddajemy auto renowacji. Wtedy przeprowadzamy między innymi zabieg regeneracji felg, którego częścią jest ich prostowanie. Warto jednak odwiedzić mechanika zajmującego się prostowaniem felg także w innych sytuacjach. Jeżeli będziemy dostrzegać przekrzywienie w feldze lub będziemy mieli wrażenie, że kierownica w trakcie jazdy zaczyna wibrować, wówczas powinniśmy udać się do fachowca, ponieważ nasza felga może być uszkodzona.

Nie należy zwlekać z odwiedzeniem mechanika, ze względu na to, że jazda z wykrzywioną felgą jest niebezpieczna, a dodatkowo coraz bardziej negatywnie wpływa na stan felgi. Często zdarza się, że odkładamy w czasie wizytę u mechanika, czego skutkiem jest zniszczenie felgi do takiego stopnia, że nie można już jej naprawić. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem jest zakup nowej felgi.

Kiedy lepiej kupić nową felgę?

Niektóre uszkodzenia felg uniemożliwiają jej naprawę. Niekiedy uszkodzenia felgi są tak duże, że nie można ich naprawić lub ich naprawa jest zbyt kosztowna i lepszą opcją będzie kupno nowej felgi. Jeżeli felga w naszym pojeździe ma pęknięte ramię lub szprychy albo głębokie zarysowania na powierzchni obręczy to nie warto jej naprawiać. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli doszło do skrzywienia osi felgi. W takich sytuacjach prostowanie felg jest po prostu nieopłacalne. Poza tym naprawa felg z tak poważnymi uszkodzeniami może nie być bezpieczna.

Opracowanie:
Wrocław, Stalowa 76
tel. 71 359 20 40
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz