Artykuł sponsorowany

Promieniowanie ultrafioletowe – jakie są jego właściwości i zastosowanie lamp UV?

Promieniowanie ultrafioletowe – jakie są jego właściwości i zastosowanie lamp UV?

Promieniowanie ultrafioletowe łączymy przede wszystkim z letnim słońcem, opalenizną oraz wpływem na starzenie się skóry. Warto jednak wiedzieć, że można je szeroko i różnorodnie wykorzystywać w przemyśle lub medycynie. Co ciekawe ultrafiolet sprawdza się w utwardzaniu niektórych substancji, w dezynfekcji, a także w leczeniu niektórych schorzeń. To jednak jeszcze nie wszystkie z jego zastosowań.

Gdzie i jak stosuje się lampy UV?

Lampy UV są powszechnie wykorzystywane w wielu miejscach i dziedzinach. W branży meblarskiej stosowane są do utwardzania klejów oraz lakierów, a w poligrafii w celu suszenia farb drukarskich. Większość z nas zetknęła się również z lampami UVC, które wykazują działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Takie właściwości sprawiają, że z powodzeniem mogą one być wykorzystywane w warunkach laboratoryjnych, w przychodniach zdrowia, a nawet szpitalach, do sterylizacji pomieszczeń.

Oczyszczenie wody z pomocą ultrafioletu sprawi, że będzie można określać ją jako ultraczystą. Wówczas możliwe jest jej wykorzystanie w wielu gałęziach przemysłu, również w celu produkowania kosmetyków oraz farmaceutyków, przy hodowli ryb, produkcji elektroniki czy w wodociągach.

Warto również wiedzieć, że działanie ultrafioletu jest odczuwalne w stosunku do organizmów żywych. Jego działanie przyspiesza mineralizację kości, usprawnia przemianę materii, obniża ciśnienie krwi, pobudza gruczoły oraz tworzenie krwinek, jak również przyczynia się do lepszego metabolizmu tlenu.

Co jeszcze wyróżnia lampy UV?

Jak podkreśla pracownik firmy ELKAR, lampy ultrafioletowe wykorzystuje się do naświetlań całościowych i częściowych w medycynie. Dotyczy to konkretnych schorzeń, takich jak: łuszczyca, trądzik, czyrakowatość, łysienie plackowate, owrzodzenia troficzne, trudno gojące się rany, stany zapalne w obrębie tkanek miękkich, schorzenia laryngologiczne i układu oddechowego, reumatologiczne oraz niedoczynność gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Opracowanie:
Kęty, Młynek 38
tel. 607 171 271
Oceń artykuł (2)
2.5
Komentarze
Dodaj komentarz