Materiał Partnera

Projekty gotowe domów

Projekty gotowe domów

Każdy projekt budowlany domu jednorodzinnego składa się z dwóch dokumentów: projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu zagospodarowania terenu. To one muszą być przygotowane w profesjonalnych biurach architektonicznych. Coraz więcej klientów korzysta z gotowych szablonów domów, które wyróżniają się swoim wyglądem, a także parametrami funkcjonalności.

Projekt indywidualny czy gotowy?

Wybór pomiędzy projektem indywidualnym a gotowym nie jest trudny. Pierwszy z nich należy wybierać w biurze architektonicznym w przypadku chęci realizacji domu swoich marzeń, który jesteśmy w stanie, przy pomocy narzędzi i wiedzy architektów, w odpowiedni sposób zwizualizować. Najczęściej tego typu rozwiązania wybiera się w przypadku niestandardowych wymiarów działki czy budowy domu o bardzo dużym lub bardzo małym metrażu. Jeśli chodzi o projekty gotowe, należy wiedzieć, że są one dzisiaj wykorzystywane przez większość klientów indywidualnych. Olbrzymią ich zaletą jest mniejszy koszt, a także brak okresu oczekiwania na przygotowanie projektu.

Jakie biuro architektoniczne wybrać?

Większość dzisiejszych biur projektowych posiada w swojej ofercie zarówno usługi projektowania indywidualnego domów, jak i szeroki katalog gotowych projektów. Warto zwrócić szczególną uwagę na referencje od klientów, a także portfolio zrealizowanych wcześniej zleceń – profesjonalne biuro projektowe okaże Ci niezbędną dokumentację. Drugim wyznacznikiem wiedzy i umiejętności ekipy projektantów domów jest korzystanie przez nich z nowoczesnych rozwiązań takich jak system inteligentnego domu (zarządzanie zdalne i automatyczne oświetleniem, klimatyzacją, alarmami czy zraszaczami ogrodowymi) czy rekuperacja (wentylacja mechaniczna wraz z klimatyzacją). Najlepiej podejmować współpracę z architektami, którzy mają doświadczenie w projektowaniu domów, biurowców, magazynów czy budynków użyteczności publicznej. Takimi realizacjami może pochwalić się biuro projektowe Sej-Pro.

Katalog gotowych projektów

Najlepsze biura projektowe udostępniają swoim klientom obszerne katalogi projektów gotowych. Zawierają one wizualizację domów, rzuty poziome, rzuty przekrojowe, a także elewacyjne oraz szerokie opisy techniczne (metraż, wykorzystane materiały itp.). Warto wiedzieć, że renomowane pracownie architektoniczne posiadają w ofercie gotowe projekty domów o różnym metrażu (najczęściej podzielone na kategorie: do 100 m2, 100-150 m2, 150-200 m2, od 200 m2) i typie: z podpiwniczeniem lub bez, z garażem lub bez, z różnymi projektami dachu i liczbą kondygnacji.

Adaptacja projektu gotowego

Warto pamiętać, że każdy projekt gotowy domu wielorodzinnego bądź jednorodzinnego musi zostać przez dane biuro architektoniczne w odpowiedni sposób zaadaptowany. Cały projekt budowlany zawsze zawiera bowiem projekt architektoniczno-budowlany, a także projekt zagospodarowania terenu. Zarys domu z projektu gotowego, najczęściej wykonanego w skali 1:100, musi między innymi zostać naniesiony na mapę zasadniczą terenu wykonaną w skali 1:500 – projekt gotowy nie zawiera dokładnego rozmieszczenia uzbrojenia terenu, tę część pracy wykonuje się po wybraniu przez klienta odpowiedniego szablonu.

Opracowanie:
Tomaszów Mazowiecki, Nowowiejska 4/6 lok. 4
tel. 503 964 746
Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz