Projektowanie opakowań – dlaczego warto tworzyć ich prototypy?

Tworzenie opakowań papierowych i tekturowych to zadanie dla pracowni, które zajmują się dla klientów przygotowywaniem specjalnych wykrojników. To one pozwalają na seryjną produkcję odpowiednich zamknięć. By móc jednak przystąpić do wytwarzania określonych opakowań ważne jest sprawdzenie ich wytrzymałości oraz funkcjonalności. W tym celu należy dany produkt dobrze zaprojektować. Poleca się także przygotować jego prototyp, czyli wersję próbną. Dlaczego jest to tak ważne?
Na czym polega projektowanie opakowań?
Projektowanie opakowań to proces bardzo złożony. Należy zlecić go zatem specjalistycznym biurom projektowym, najlepiej tym samym, które zajmują się wytwarzaniem wykrojników introligatorskich, poligraficznych oraz tych przeznaczonych do tektury. Takie firmy po przeprowadzeniu wywiadu z klientem mogą przejść do procesu projektowego – tworzenia koncepcji na papierze oraz opracowań technicznych w oprogramowaniu CAD/CAM. Podkreślić przy tym warto, że tworzenie unikalnego opakowania jest możliwe tylko po dokładnym określeniu jego przyszłego przeznaczenia, warunków transportu i przechowywania, a także innych czynników zewnętrznych.
Sam projekt w środowisku cyfrowym pozwala zaś na prowadzenie wirtualnych symulacji wytrzymałościowych. Istotne są też wizualizacje opakowań, które dzisiaj nie tylko muszą zabezpieczać towar, ale także w odpowiedni sposób go reklamować. Warto wiedzieć także to, że projektowanie opakowań wiąże się także z projektowaniem dla nich wykrojników. To dzięki nim może dojść bowiem do szybkiej, seryjnej i precyzyjnej produkcji. Biuro projektujące zamknięcia papierowe i tekturowe powinno zatem przygotować dla klienta specjalne wykrojniki do wytworzenia prototypu opakowania. Obecnie prototyping jest coraz chętniej stosowany. Dlaczego jest on tak ważny?
Czym jest prototyping i dlaczego warto go wdrożyć przy produkcji opakowań?
Prototyping to proces wytwarzania produktów próbnych. W przypadku opakowań są one potrzebne po to, by móc przeprowadzić na nich testy. Zamknięcia poddawane są próbom wytrzymałościowym na różne czynniki. Projektant dzięki prototypowi może również określić wygląd opakowania oraz jego funkcjonalność. Takie informacje pozwalają zaś wprowadzić modyfikacje lub w całości odrzucić projekt opakowania.
Prototyping pozwala zatem badać i oceniać rozwiązania konstrukcyjne na bazie modeli fizycznych, dążąc do ich najwyższej jakości przy najniższych kosztach produkcji. Prototypowanie pomaga również określić to, czy dany produkt spełni swoje funkcje marketingowe. W przypadku opakowań ważne jest też sprawdzenie tego, w jakim stopniu pudełko, papierowy woreczek czy kartonik ulegną biodegradacji. Prototypy opakowań są zatem bardzo ważne, a przedsiębiorstwa, które masowo chcą wyprodukować określone zamknięcia dla swoich produktów powinny również prosić biura projektowe o stworzenie prototypów wykrojników. One też muszą zostać zbadane pod kątem jakości, funkcjonalność oraz precyzji swojej pracy.
Komu zlecić tworzenie projektów opakowań?
Wiele firm potrzebujących opakowania tworzy ich projekty samodzielnie. Inne korzystają z gotowych ogólnodostępnych katalogów. Jeszcze inne kierują się do specjalistycznych firm, które zajmują się właśnie projektowaniem opakowań oraz tworzeniem ich prototypów. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie i inwestycja w wysoką jakość zamknięć z kartonu, tektury falistej czy z tworzyw sztucznych. Polecanym biurem projektowym jest firma LASER LINE, która słynie również na rynku z tworzenia wysokiej klasy wykrojników poligraficznych, introligatorskich oraz tych do tektury i etykiet samoprzylepnych. Ich produkcja odbywa się zaś w technologii laserowej. Takie przedsiębiorstwa gwarantują również serwis wykrojników.