Materiał Partnera

Projektowanie nawodnienia ogrodu – na czym polega cały proces?

Projektowanie nawodnienia ogrodu – na czym polega cały proces?
Zdecydowanie się na zakup automatycznego systemu nawadniania ogrodu to bardzo praktyczne i pod wieloma względami ekonomiczne rozwiązanie. Stąd też jego ogromna popularność. Niemniej jednak, aby system taki mógł zostać uznany za wydajny, istnieje konieczność stworzenia precyzyjnego projektu, który dla każdego ogrodu będzie przecież inny. Co w tym zakresie oferują najlepsi specjaliści i jakie czynniki uwzględnia się podczas całego procesu?

Projekt systemu nawadniania

Czy system nawadniania ogrodu można zamontować bez wcześniej przygotowanego projektu? Oczywiście nikt nie zabroni właścicielowi działki robienia tego, co sobie życzy, aczkolwiek działania takie obarczone są sporym ryzykiem. Bez odpowiednio usystematyzowanej wiedzy można doprowadzić do sytuacji, w której wydajność systemu będzie porównywalna z wydajnością konewki. Profesjonalne prace projektowe rozpoczynają się od wyznaczenia miejsca na zraszacze. Pod uwagę bierze się także sprawy związane z ułożeniem linii kroplujących lub węży. Następnie, wyznacza się maksymalny zasięg zraszaczy w taki sposób, aby pola ich oddziaływania delikatnie na siebie zachodziły. Żaden fragment ogrodu nie może zostać przecież suchy.

W dobrze wykonanym projekcie instalacji zwraca się również uwagę na to, by woda miała do pokonania jak najkrótszą drogę. Takie postępowanie w przypadku automatycznych systemów nawadniania powoduje, iż w zasadzie można zapomnieć o problemach, dotyczących zbyt niskiego ciśnienia. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Automatyczne nawadnianie ogrodów a kwestia zasilania

Automatyczność systemu wiąże się oczywiście z koniecznością doprowadzenia energii elektrycznej.  Nad pracą całości czuwa sterownik, który musi być zasilany prądem o napięciu 230 V. Podtrzymanie zaprogramowanych parametrów zapewnia zaś dodatkowa bateria o napięciu 9 V. Biorąc pod uwagę komfort użytkowania, idealną sytuacją jest ta, w której sterownik zostaje umieszczony wewnątrz pomieszczenia. Następnie można przystąpić do regulacji wszystkich zraszaczy. Ostatnim etapem jest zaprogramowanie tego, o której konkretnie godzinie i na jak długo ma zostać uruchomiony system.

Wyraźnie widać, że stworzenie doskonałego projektu to skomplikowany i wieloetapowy proces, z którym rzadko kto potrafiłyby poradzić sobie samodzielnie. Kompleksową pomoc w tym zakresie oferują najlepsze sklepy ogrodnicze, do których zdecydowanie zalicza się firma Bartex. Utrzymanie należytej estetyki przydomowego ogrodu nie musi być zatem przykrym obowiązkiem. Dzięki wykorzystaniu automatyki, w bardzo prosty sposób można stworzyć przestrzeń, do której będzie chciało się wracać po ciężkim dniu pracy.

Opracowanie:
Grudziądz, Łyskowskiego 60
tel. 56 642 51 72
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz