Materiał Partnera

Projektowanie modeli odlewniczych

Projektowanie modeli odlewniczych

Usługi modelarstwa odlewniczego wykorzystywane są przez bardzo wiele branż, od energetyki i budownictwa począwszy, na przemyśle kończąc. Zamówienia klientów biznesowych dotyczą ściśle zindywidualizowanych produktów, które muszą wyróżniać się odpowiednimi cechami. To dlatego dzisiaj w modelarstwie przestrzennym wykorzystuje się nowoczesne programy komputerowe wspomagającego projektowanie.

Dokumentacja technologiczna

W branży usług modelarskich wszystkie działania projektowe, a następnie wykonawcze muszą opierać się o liczne obliczenia, a także odpowiednią dokumentację. Składają się na nią między innymi rysunki konstrukcyjne, rysunki modelu, rysunki, surowego odlewu, rysunki rdzennicy, rysunki płyty modelowej, czy też rysunki formy. Wszystko zależy od tego, jaki materiał zostanie wykorzystany do produkcji, a także, jakie parametry użytkowe zostaną określone w zamówieniu klienta. Warto przy tym jednak wiedzieć, że dzisiejsza technologia nie tylko opiera się na rysunkach technicznych, ale przede wszystkim na wizualizacjach przestrzennych 3D. Projektowanie modeli w środowisku komputerowym to dzisiejszy standard branżowy.

Projektowanie 3D oraz wizualizacje

Nowoczesne pracownie modelarskie, które obsługują między innymi różnego rodzaju ośrodki przemysłowe, wykorzystują w swojej pracy nowoczesne programy komputerowe, które pozwalają przygotować projekt 3D, a także pełne wizualizacje ze wszystkimi cechami produktu. Pozwala to między innymi na sprawne przejście do etapu tworzenia prototypu, a następnie gotowego produktu. W przypadku modeli z drewna, z tworzyw sztucznych, czy z metalu wykorzystuje się system CAD/CAM Pro/ENGINEER. To między innymi takie rozwiązanie technologiczne wykorzystuje w swojej pracy firma Modelarstwo AA, które dzięki wieloletniemu doświadczeniu jest w stanie wyprodukować niemalże każdy model odlewniczy. Wykonywane są one zaś z drewna, żeliwa, stali, brązu, aluminium, tworzyw żywicznych (PU i EPO), a także z żywic wylewanych, laminowanych oraz frezowanych.

Certyfikacja jakościowa

Wysoka jakość modeli odlewniczych jest uzyskiwana nie tylko dzięki wykorzystaniu nowoczesnych parków maszynowych. Warto po raz kolejny podkreślić istotę projektowania. Etapy przygotowania produktu według restrykcyjnych certyfikacji jakościowych, pozwalają wykonywać precyzyjne modele o wysokich właściwościach użytkowych – np. odporność na korozję, wilgoć, wodę, uszkodzenia mechaniczne, ściskanie, ścieranie, czy wysokie temperatury i ciśnienie itp. W branży odlewnictwa przestrzennego istotne są zatem systemy ISO 9001: 2000, czy też certyfikat TÜV.

Opracowanie:
Suchy Las, Obornicka 50
tel. 61 812 51 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz