Artykuł sponsorowany

Projektowanie i montaż przyłącza gazu do budynku

Projektowanie i montaż przyłącza gazu do budynku

Gaz to jedno z najważniejszych mediów, z jakich korzystamy każdego dnia. Abyśmy mogli cieszyć się dopływem gazu do domu, niezbędne jest wcześniejsze zaprojektowanie oraz zamontowanie instalacji gazowej, a także stworzenie przyłącza gazowego. Zadanie to powinno być wykonywane przez odpowiednio wykwalifikowane osoby. W innym przypadku instalacja może być np. nieszczelna, a to bardzo niebezpieczne. Jak zatem wygląda projektowanie i montaż instalacji gazowej?

Projekt instalacji gazowej – o czym pamiętać przy tworzeniu i kto może go zrobić?

Projektowanie instalacji gazowej to zadanie, które może zostać wykonane jedynie przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje w zakresie instalacji gazowych. Gdy nie zastosujemy się do tej zasady, wówczas instalacja może zostać zaprojektowana oraz wykonana nieprawidłowo, a to grozi dużym niebezpieczeństwem w późniejszym czasie. Usługi projektowania i montażu instalacji gazowych oferuje Firma Jarosław Lubarski Agnieszka Lubarska z Andrespola koło Łodzi. Przed przystąpieniem do tworzenia projektu, konieczne jest wcześniejsze rozeznanie z warunkami technicznymi obiektu budowlanego. Fachowiec zajmuje się obliczeniami dotyczącymi zapotrzebowania na gaz oraz jego poboru.

Projekt instalacji gazowej powinien obejmować też wszystkie odbiorniki gazu i przebieg instalacji. Zapisując informacje o odbiornikach, konieczne jest określenie jego mocy, a także ilość gazu, jaką pobiera w ciągu godziny. W przypadku obiektów kondygnacyjnych niezbędne jest zawarcie w projekcie informacji o wszystkich pionach. W trakcie wykonywania projektu instalacji gazowej zwraca się też uwagę na to, by była ona bezpieczna, Osoba zajmująca się tworzeniem projektu kładzie duży nacisk na dobrą dostępność do instalacji, co jest ważne np. w trakcie prac konserwacyjnych.

W projekcie trzeba uwzględnić także rodzaj gazu, z jakiego będziemy korzystać, ponieważ wpływa to na prowadzenie rur. W przypadku gazu ziemnego instalacja gazowa musi być prowadzona pod sufitem, natomiast w przypadku gazu w postaci płynnej rury powinny przebiegać przy podłodze.

Jakich materiałów użyć przy montażu instalacji gazowej?

Gdy uzyskaliśmy pozwolenie na montaż instalacji gazowej, a projekt został już wykonany, wówczas można przejść wyboru materiałów, z jakich instalacja ma być wykonana. Pionowe rury tworzy się ze stali i co ważne, nie mogą mieć one szwów. Poszczególne elementy instalacji łączy się ze sobą za pomocą gwintowanych części, a wszelkie łączenia muszą być dodatkowo dokładnie uszczelnione. W tym celu używa się np. pasty uszczelniającej lub taśmy teflonowej. W przypadku prowadzenia rur poza obiektem budowlanym powinny one znaleźć się na wysokości pół metra od poziomu podłogi w piwnicy. Wtedy też stalowe rury wkłada się w dodatkową osłonę, która może być np. z tworzywa sztucznego. Instalacje gazowe można również wykonywać z mosiądzu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz