Artykuł sponsorowany

Projekt technologiczny a własny lokal gastronomiczny

Projekt technologiczny a własny lokal gastronomiczny

Bardzo wielu osobom przeszła kiedy przez myśl ochota na założenie lokalu gastronomicznego. Zazwyczaj nie realizujemy tego typu marzeń ze względów finansowych, ale prócz ogromnego budżetu do otwarcia tego typu placówki wymagane są także odpowiednie projekty i dokumentacja. W tej pierwszej kategorii znajdziemy między innymi projekt technologiczny. Jego akceptacji dokonuje sanepid.

Dlaczego konieczne jest sporządzanie projektu technologicznego?

Opracowanie projektu technologicznego to jeden z najważniejszych etapów zakładania własnego lokalu gastronomicznego. Dokument ten musi spełniać bardzo wiele norm i odpowiadać aktualnie obowiązującym przepisom. Nie sposób wykonać go samodzielnie, dlatego tworzenie projektów technologicznych powierza się specjalistom – jak Maria Lipska‐Mateja. Wszystko zaczyna się oczywiście od zakupu bądź wynajmu lokalu. To na jego podstawie wykonywany jest projekt technologiczny.Ważna jest też wstępna ocena przydatności lokalu do danej działalności gastronomicznej. Niestety, bez niego się nie obędzie. Możemy się zdziwić, jak wiele kwestii musi zostać zawarte w tego typu projekcie. Zdecydowana większość pomieszczeń użytkowych oraz tych, w których będziemy przyjmować gości, obwarowana jest odpowiednimi przepisami, których dopilnowanie może zostać w każdym momencie skontrolowane przez sanepid. Dotyczą one np. kwestii szatni dla pracowników, w której wydzielona zostanie przestrzeń na odzież wierzchnią i roboczą. Kwestia ta wydaje się banalna, ale warto wiedzieć, że niedopilnowanie choćby takiej błahostki może zaowocować trudnościami przy otwieraniu lokalu gastronomicznego.

Co zawiera projekt technologiczny lokalu gastronomicznego?

Projekt technologiczny zawiera umiejscowienie wszelkich urządzeń, umywalek czy przejść. Zawiera dokładny rozkład pomieszczeń oraz ich opisy. Niezbędna jest także legenda oznaczająca wszelkie elementy projektu. Projekt technologiczny stanowi ponadto podstawę do przeprowadzania różnych prac związanych z instalacją elektryczną, wentylacyjną czy wodno‐kanalizacyjną. Zawiera umiejscowienie większości elementów tych instalacji, łącznie z projektami ich wykonania. Projekt technologiczny wykonywany jest najczęściej za pomocą narzędzi CAD, powinien posiadać uzgodnienia sanitarne dokonane przez rzeczoznawcę ds. higieniczno-zdrowotnych przy Sali konsumpcyjne mieszczącej więcej jak 50 osób również uzgodnienie pod względem spełnienia wymagań ppoż, a tworzony jest w przynajmniej trzech egzemplarzach – jeden trafia do Bieżącego Nadzoru Sanitarnego, a dwa do inwestora.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz