Projekt kotłowni na paliwo stałe w domu jednorodzinnym – co powinniśmy wiedzieć?

Projekt i budowa kotłowni na paliwo stałe w domu jednorodzinnym wymaga ścisłego przestrzegania przepisów. Wynika to z wymogów bezpieczeństwa, które są priorytetem. Już na etapie rysowania planu domu powinno się uwzględnić odpowiednio dostosowane osobne pomieszczenie do tego celu. Jakie elementy należy uwzględnić oraz kto wykona instalację grzewczą w naszym domu?
Rodzaje kotłowni na paliwo stałe
Kotłownia jest konieczna w domu jednorodzinnym, który nie jest podłączony do sieci gazowej i musi być ogrzewaćny we własnym zakresie. Zlecając projekt kotłowni, musimy wpierw podjąć decyzję, jakiego rodzaju paliwem chcemy zasilać piec. W przypadku paliwa stałego mamy do wyboru:
węgiel;
drewno;
eko-groszek;
pelet.
Kotłownie na ten rodzaj paliwa dzieli się ze względu na moc cieplną. W domach jednorodzinnych wybiera się mniejsze do 25kW, bo to wystarczy, by ogrzać cały budynek.
Budując dom najlepiej od razu wykonać projekt kotłowni, by dostosować go do wymagań.
Wymagania dotyczące kotłowni
Przepisy dotyczące budowy kotłowni muszą być przestrzegane, bo ma to bezpośredni związek z bezpieczeństwem mieszkańców. Regulacjom podlega zarówno sposób instalacji kotła, jak i odprowadzania spalin. Taki projekt wraz z wykonawstwem można zlecić firmie, która się specjalizuje w obu zakresach np. Zakładowi instalatorstwa sanitarnego ogrzewania i Przede wszystkim musi być umieszczona w osobnym pomieszczeniu o niepalnej i należy uwzględnić w niej wpust kanalizacyjny. Otwór nawiewny musi mieć minimum 200cm2 i nie można w nim umieszczać przepustnic. Wentylacja powinna być grawitacyjna. Kanał nawiewny musi mieć dostęp do powietrza wolnego od kurzu i zanieczyszczeń, a wywiewny o szerokości minimum 14x14 cm montuje się z niepalnego materiału i wyprowadza ponad dach. Kanał dymowy musi mieć wystarczającą przepustowość, czyli musi mieć wysokość i szerokość umożliwiającą sprawne odprowadzanie dymu na zewnątrz. Ze względów praktycznych przód kotła powinien być oddalony minimum metr od ściany naprzeciwko, by wygodnie go obsługiwać.