Materiał Partnera

Projekt budowlany domu – co powinien zawierać?

Projekt budowlany domu – co powinien zawierać?

Projekty budowlane każdego obiektu architektonicznego, również domów jednorodzinnych, nie są tylko i wyłącznie potrzebne do działań geodezyjnych, a następnie budowlanych. Bardzo ważnym ich przeznaczeniem jest uzyskanie pozwolenia na budowę – zawartość takiego projektu, który przygotowany zostaje przez biuro architektoniczne, jest określona przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

Projekt budowlany

Każdy projekt budowlany domu jednorodzinnego zakłada dwa bardzo ważne komponenty: projekt architektoniczno-budowlany (skala nie mniejsza niż 1:100), a także projekt zagospodarowania działki (skala 1:500). Bez tych dwóch dokumentów nie jest możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę od decyzyjnego organu administracyjnego. Warto pamiętać również, że przy zakupie gotowego projektu domu od biura architektonicznego, należy dany projekt przystosować do realizowanej przez nas inwestycji. To dlatego tak istotna jest rola architekta, który powinien pomóc nam w kwestiach formalnych, a w późniejszych etapach powinien przejąć nadzór nad pracami wykonawców. Polecanym usługobiorcą wśród klientów indywidualnych (tworzącym projekty domów), biznesowych (wykonującym projekty budynków biurowych) i publicznych (przygotowującym np. projekty obiektów sportowych) jest Pracownia Projektowa Wojciecha Gubały.

Projekt architektoniczno-budowlany

Projekt architektoniczno-budowlany składa się z części opisowej i rysunkowej. Jest on wykorzystywany przy pracach geodetów, ekip budowlanych, ekip wykańczających wnętrza, a także przez firmy montujące instalacje energetyczne. Musi zawierać rzuty wszystkich poziomów domu (fundamenty, piwnice, parter, piętra, dach, więźba dachowa), a także rzuty przekrojowe oraz elewacyjne. Projekt ten skupia również wszystkie dane liczbowe dotyczące domu – np. powierzchnię netto – a także informacje na temat posadowienia, wykorzystanych materiałów (i ich ciężkości) czy też energetyki (charakterystyka energetyczna). Architekci są również zobowiązani do dołączenia do projektu architektoniczno-budowlanego tzw. dokumentu BIOZ (bezpieczeństwo i ochrona zdrowia na budowie).

Projekt zagospodarowania terenu

Projekt ten składa się z części graficznej, która ukazuje plan działki oraz terenów wokół niej, a jest wykonany na mapie zasadniczej, która aktualizowana jest przez geodetę – to on przekazuje architektowi mapę do celów projektowych. Projekt zagospodarowania terenu uwzględnia: usytuowanie domu, przebieg uzbrojenia terenu, wytyczenie chodników, a także instalacji wód opadowych – musi on zawierać również rozszerzenie o część opisową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz