Materiał Partnera

Profile konstrukcyjne jak klocki Lego

Profile konstrukcyjne jak klocki Lego

Mogłoby się wydawać, że profile konstrukcyjne i znane na całym świecie duńskie klocki nie mają ze sobą wiele wspólnego. Jednak nie jest to do końca prawdą. Okazuje się, że łączy je wiele analogicznych cech. Jest to niezwykle popularny, solidny, funkcjonalny element składowy wielu elementów, a niekiedy nawet części bardziej złożonych urządzeń. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się profile aluminiowe.

To właśnie przy ich pomocy konstruuje się wszelkiego rodzaju przegrody, regały, ściany działowe, a nawet drzwi i okna. Chętnie wykorzystuje się je również do tworzenia balustrad czy listew oraz używa się ich do osadzania na nich rolet i bram. Nie można zapomnieć o tym, że stanowią nierzadko elementy konstrukcyjne zaawansowanych i dużych maszyn.

Profile konstrukcyjne z aluminium są wykorzystywane niemal na każdym kroku. Mają zastosowanie w branży budowlanej, są elementem stolarki okiennej czy ogrodzeń. Korzysta się z nich także, konstruując maszyny. Dlatego właśnie stwierdzenie, że są one równie popularne jak klocki Lego, nie jest nadużyciem” – mówi specjalista z firmy LED-GLASS Polska.

Różnorodność i funkcjonalność profili aluminiowych

Profile konstrukcyjne mogą składać się z jednego lub z kilku modułów, umożliwiających montaż wielu akcesoriów, bądź kolejnych profili na całej swojej długości. Ich modułowość oraz charakterystyczny przekrój sprawiają, że mogą być podstawą dla znacznych obciążeń oraz skomplikowanych mechanizmów. Profile mogą mieć także różną długość oraz kształt krawędzi. Akcesoria natomiast pozwalają zarówno na szybki prostopadły montaż innych elementów, instalację modułów przegubowych, uchwytów, suwnic, jak i na estetyczne wykończenie całego projektu w formie zaślepek rowków roboczych i krawędzi profili. Gwarantuje to, że można z nich wykonywać praktycznie dowolne konstrukcje, których kształt zależny jest jedynie od wyobraźni konstruktora.

Łatwy montaż

Na co dzień używane przez fachowców profile konstrukcyjne coraz częściej stają się także elementem wykorzystywanym przez „domowych” konstruktorów-pasjonatów, którzy swoje dzieła tworzą w wolnym czasie. Umożliwia to nie tylko ich modułowość, ale także prostota, z jaką powstają kolejne konstrukcje. Przy wykorzystaniu profili, dedykowanych akcesoriów i prostych narzędzi, w krótkim czasie można zbudować z nich skomplikowane ramy, stelaże i urządzenia, a także wyposażenie domowego warsztatu, które w innym przypadku byłoby trudne do zdobycia. Łatwość montażu doceniły już m.in. firmy zajmujące się instalacją wyposażenia w pojazdach specjalnych straży pożarnej i pogotowia, a także osoby zajmujące się na co dzień tworzeniem prototypów urządzeń elektronicznych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz