Materiał Partnera

Profilaktyka stomatologiczna – sposób na piękne zęby!

Profilaktyka stomatologiczna – sposób na piękne zęby!

Wiele osób marzy o pięknych, białych zębach myśląc, że spektakularny efekt mogą zapewnić tylko i wyłącznie zabiegi wybielania lub założenia licówek. Każdy z nas powinien jednak wiedzieć o tym, że to prawidłowa higiena jamy ustnej i tak zwana profilaktyka stomatologiczna prowadzą do tego, że nasze uzębienie może być przede wszystkim zdrowe oraz mocne, a w następnej kolejności bardzo estetyczne. Dowiedz się zatem, z jakich zabiegów warto skorzystać!

Na wstępie każdy pacjent powinien wiedzieć, że profilaktyka stomatologiczna składa się m.in. na: wyznaczenie przez dentystę rodzaju szczoteczki i past do codziennej higieny; odwiedzanie gabinetu dentystycznego przynajmniej dwa razy w roku – przeglądy okresowe; wykonywanie szeregu zabiegów zabezpieczających jamę ustną! W ostatnim przypadku mowa o scalingu, piaskowaniu, fluoryzacji, a także lakierowaniu.

Scaling i piaskowanie

Podstawowymi zabiegami profilaktyki stomatologicznej, są scaling oraz piaskowanie. Są to działania specjalistyczne, przy użyciu nowoczesnych sprzętów: specjalnych narzędzi w technologii ultradźwiękowej (skaler/frez ultradźwiękowy), oraz aparatury zwanej piaskarką. Pierwsze urządzenia – do scalingu – dzięki falom dźwiękowym z zakresu  6-8 kHz, są w stanie usunąć kamień nazębny z powierzchni zarówno zęba, jak i dziąseł. Ważne jest bowiem, aby dotrzeć właśnie do niewystarczająco wyszczotkowanych przestrzeni między zębowych, a także tych zakrytych przez tkankę miękką. Sprzęty zwane piaskarkami, również mają zwalczać kamień nazębny. Działają one jednak w całkowicie inny sposób, dzięki wysokiemu ciśnieniowi wody i delikatnym drobinkom piaskowym. W taki sposób usuwane są niebezpieczne złogi, z których w przyszłości mogłaby powstać próchnica. Kamień nazębny demineralizuje bowiem szkliwo, wpływa na podrażnienie dziąseł, a także na nieestetyczny wygląd. W niektórych wypadkach zęby pokryte są nawet pomarańczowymi i brązowymi nalotami. Szczególnie można zaobserwować to u palaczy.

Scaling i piaskowanie powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Najlepiej jednak dokonywać tego co 6 miesięcy.

Fluoryzacja i lakierowanie

Kolejnymi zabiegami profilaktycznymi w dziedzinie stomatologii, są fluoryzacja, a także lakierowanie. Pierwsze działanie polega na zaaplikowaniu na zęby cienkiej warstwy roztworu z fluorem, który eliminuje wszystkie drobnoustroje. W ten sposób można zabezpieczyć się przez próchnicą, niszcząc szkodliwe mikroorganizmy, bytujące na zębach. Warto wiedzieć, że szczególnie zabiegi te są ważne w profilaktyce dziecięcej i powinny być przeprowadzane co 2 miesiące!

Drugim zabiegiem – lakierowania – jest działanie ochronne, którym jest nałożenie na zęby, jeszcze cieńszej warstwy, powłoki zabezpieczającej. Ma ona pełnić funkcję swoistej tarczy przeciw szkodliwym substancjom takim, jak rozkładające się cukry, czy też kwasy. Skuteczna ochrona zębów po lakierowaniu, może trwać nawet kilka miesięcy, a całe uzębienie wyróżnia się swoim blaskiem. Korzystając z lakierowania – i wcześniejszego polerowania – oraz scalingu, czy piaskowania, dbamy zatem nie tylko o nasze zdrowie, ale także o estetykę. Te proste i atrakcyjne cenowo zabiegi, pozwalają często odzyskać biel naszych zębów!

Jeśli jesteś zatem zainteresowany wdrożeniem skutecznej profilaktyki zdrowia jamy ustnej, udaj się do szeroko wyspecjalizowanych gabinetów stomatologicznych, zajmujących się nawet protetyką. W Sandomierzu i okolicach, szczególnie polecany jest dla przykładu ten, prowadzony przez lekarza stomatologa Annę Chołody – pomaga ona również małym dzieciom!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz