Artykuł sponsorowany

Profilaktyka raka piersi

Profilaktyka raka piersi

Coraz więcej kobiet choruje na raka, a wśród nich najbardziej powszechny jest rak piersi. Wysoka zachorowalność na tę chorobę spowodowana jest brakiem profilaktyki, którą warto wdrożyć w wieku nawet trzydziestu lat. Wczesne wykrycie symptomów zachorowania pozwala na wdrożenie leczenia i prowadzi do całkowitego wyleczenia. Warto podczas wizyty u ginekologa zapytać o badanie mammograficzne, które warto wykonać profilaktycznie.

Czym są badania mammograficze?

Badanie mammograficzne to bezinwazyjna forma badania piersi przy użyciu promieni rentgenowskich. Dzięki temu możliwe jest wykluczenie lub potwierdzenie zachorowania na raka piersi. Ten typ badania wykonuje się w ramach profilaktyki u kobiet między 50 a 69. rokiem życia. Badanie mammograficzne polega na wykonaniu ucisku w dwóch wskazanych miejscach co pozwala na zobrazowanie tkanki piersi na zdjęciach rentgenowskich, a docelowo na zdjęciach w formie cyfrowej. Badanie pozwala na dokonanie przez lekarza oceny mikro zwapnień i drobnych zmian w piersiach i ich budowie tłuszczowej. W przypadku młodszych kobiet, u których występuje znacznie bardziej gęsta warstwa tkanki tłuszczowej w piersiach zaleca się profilaktyczne badanie USG. Standardowe badanie mammograficzne niestety nie będzie skuteczne.

Czynniki ryzyka

Wiele zachorowań ma swoje podłoże genetyczne lub ściśle określone warunki, które mogą stanowić główną przyczynę zachorowania. Podobnie jest w przypadku raka piersi. Kobiety, które zauważyły u siebie takie niepokojące zmiany jak bóle piersi, pojawienie się widocznych lub wyczuwalnych zmian w piersi jak guz, wciągnięcie brodawki lub skóry wokół sutka, wyciek z brodawki czy widoczna asymetria biuru powinny udać się na badanie mammograficzne. Czynnikiem zachorowania na raka piersi może być również wiek powyżej 45. roku życia oraz występowanie podobnych zachorowań w rodzinie. Rak może rozwinąć się też u kobiet, które stosowały kuracje hormonalną i antykoncepcję. Jak widać przyczyn zachorowania na raka piersi może być wiele, dlatego aby temu zapobiec należy wykonywać badania profilaktyczne i regularnie uczęszczać na wizyty do lekarza ginekologa.

Przebieg badania

Mammografię zaleca się wykonać między 5. A 10. Dniem cyklu miesiączkowego. W trakcie badania radiolog wykonuje dwa zdjęcia każdej piersi. Jednak przed ich wykonaniem dociska pierś płytką z przejrzystego tworzywa i unieruchamia ją. Czynność ta ma na celu uzyskanie pełnego obrazu tkanki.  Badanie mammograficzne trwa kilka minut i jest bezpieczne dla pacjenta. Jeśli wynik mammografii nie będzie prawidłowy pacjentka kierowana jest na badanie uzupełniające, USG piersi, biopsję lub rezonans magnetyczny.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz