Artykuł sponsorowany

Profilaktyka miażdżycy – jak powstrzymać chorobę?

Profilaktyka miażdżycy – jak powstrzymać chorobę?

Miażdżyca tętnic to choroba, która rozwija się latami. Jej objawy, są zaś w początkowych stadiach niezauważalne dla pacjenta. Po dłuższym czasie, wpływa ona jednak na całościową kondycję organizmu, a przede wszystkim na serce. Niestety brak wdrożenia odpowiedniej profilaktyki miażdżycy, może doprowadzić nawet do zawałów, czy niewydolności narządów, co według WHO, jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach o wysokim poziomie rozwoju gospodarczego.

Czynniki wywołujące miażdżycę

Do licznych czynników mających wpływ na rozwój miażdżycy, zalicza się: nieprawidłową dietę, nadwagę, znaczną otyłość, palenie tytoniu, podwyższone ciśnienie tętnicze, niską aktywność fizyczną, podwyższony cholesterol (w tym podwyższony LDL), obniżony HDL, zwiększone stężenie trójglicerydów we krwi, a także cukrzycę. Warto również zwrócić uwagę na obciążenia rodzinne, związane z chorobami wieńcowymi, zawałami, czy udarami, a także na wiek. Przyjęło się bowiem, że miażdżyca może rozwijać się również poprzez starzenie się organizmu. Zwrócić powinni na to uwagę mężczyźni po 45 roku życia i kobiety po ukończeniu 55 lat.

Skuteczna profilaktyka miażdżycy

Skuteczna profilaktyka miażdżycy to przede wszystkim konsultacje z diabetologami, dietetykami, kardiologami, a także neurologami. Zalecą oni wykonanie licznych badań, wśród których można wyróżnić m.in. Holter serca, próby wysiłkowe, UKG i spirometrię, a także wdrożą odpowiednie działania prewencyjne. Mowa między innymi o stałym monitorowaniu stanu zdrowia, a także wdrożenia leczenia farmakologicznego. Skuteczna profilaktyka to jednak również wypełnianie takich uniwersalnych wyznaczników, jak:

  • unikanie palenia papierosów,
  • dbanie o poziom ciśnienia krwi w tętnicach poniżej wartości 140/90 mm Hg,
  • dbanie o utrzymanie BMI w zakresie 20−25kg/m2 (obwód talii u mężczyzn powinien być mniejszy niż 94cm, a u kobiet − 80cm),
  • stosowanie specjalnie ułożonej diety, bogatej w warzywa, owoce, ryby i produkty pełnoziarniste,
  • wykonywanie w tygodniu regularnych ćwiczeń, czy ruchu na świeżym powietrzu – przynajmniej 20-30 minut dziennie,
  • obniżanie wartości cholesterolu LDL nawet poniżej 70 mg/dl (dla pacjentów w grupie wysokiego ryzyka),
  • obniżanie trójglicerydów – maksymalny poziom 150 mg/dl,
  • dbanie o prawidłową wartość HDL: u mężczyzn powyżej 40 mg/dl, a u kobiet powyżej 45.

Odpowiednie działania diagnostyczne, a także leczenie, przeprowadza w Polsce, między innymi Centrum Diagnostyki i Leczenia Miażdżycy MEDIKARD, których specjaliści podczas konsultacji, określają poziom ryzyka wystąpienia choroby, według metodologii SCORE. Na najbardziej złożone, szybkie i kompleksowe leczenie, mogą zaś liczyć pacjenci, których zdrowie oraz życie, szczególnie zagrożone jest niebezpieczeństwem. Mowa o osobach, u których podejrzewa się lub stwierdzono: chorobę wieńcową, zawał serca, krótkotrwały udar mózgu, udar mózgu, miażdżycę zarostowa tętnic kończyn dolnych, tętniaka aorty, zwężenie w tętnicach szyjnych, cukrzycę współistniejąca z nadciśnieniem tętniczym, czy przewlekłą chorobę nerek z eGFR<30 ml/min! Warto wiedzieć, że w centrum MEDIKARD, nie tylko opiekę medyczną świadczą kardiolodzy, ale także dietetycy, czy też neurolodzy i chirurdzy. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz