Artykuł sponsorowany

Profilaktyka ginekologiczna i jej znaczenie

Profilaktyka ginekologiczna i jej znaczenie

Wizyta u ginekologa nie kojarzy się zbyt pozytywnie, a szczególnie młode dziewczęta miewają opory z wybraniem się do lekarza tej specjalności. Systematyczne kontrole i profilaktyka są jednak bardzo ważne z uwagi na to, ze wiele chorób kobiecych przebiega w sposób ukryty.

Pierwsza wizyta w gabinecie

Młode dziewczęta, a często także mamy posiadające córki zastanawiają się, kiedy powinny one po raz pierwszy odwiedzić gabinet ginekologa. Zazwyczaj rzadko korzystają z opcji profilaktycznej kontroli, a wizytę zamawiają dopiero wtedy, gdy potrzebne są leki antykoncepcyjne lub pojawia się zaburzenie miesiączkowania. W zasadzie trudno jednoznacznie wskazać wiek, kiedy młoda kobieta powinna wybrać się na kontrolę, natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że powinna się im poddawać przez całe życie. Dziś świadomość młodych dziewcząt jest już bardziej rozwinięta, dlatego większość z nich rozumie potrzebę takich wizyt, w przeciwieństwie do czasów kilkadziesiąt lat temu, gdy gabinet kojarzył się przede wszystkim z ciążą.

Wśród różnych dysfunkcji i chorób, jakie mogą dotykać kobiety, jest wiele takich, które pojawiają się w bardzo młodym wieku, a ponieważ nieleczona nadżerka czy infekcje mogą prowadzić do poważnych komplikacji, to kontrolowanie stanu narządów intymnych warto rozpocząć już w wieku kilkunastu lat. Przełamanie oporów związane jest też z przekonaniami i nastawieniem wyniesionym z domu, dlatego tak ważna jest rola matki, która powinna uświadamiać swoją córkę, że wizyta u ginekologa to przejaw mądrości, a nie powód do wstydu. Podczas pierwszej wizyty może jej towarzyszyć, pozostając na korytarzu, a z pewnością takie wsparcie będzie miało duże znaczenie.

Profilaktyka na każdym etapie życia

Specyfiką chorób kobiecych jest to, że w większości nie dają wyraźnych zewnętrznych objawów, a pierwsze symptomy waginozy czy drożdżycy dla niewprawnych kobiet są niezauważalne. Wizyta o charakterze kontrolnym pozwoli sprawdzić florę bakteryjną, a badanie wykonywane jest na miejscu przez lekarza za pomocą tradycyjnego mikroskopu. Szybkie wykrycie anomalii to również szybkie wyleczenie i brak ryzyka powikłań. Szczególnie ważne są kontrole ginekologiczne w okresie menopauzy. Zaburzenia hormonalne często bywają przyczyną wielu problemów, w tym również zmian nowotworowych, których wczesne wykrycie minimalizuje ryzyko przerzutów i daje pełną gwarancję wyleczenia.

Warto pamiętać, że w gabinecie ginekologicznym takim jak One-Med. Dr nauk med. M. Jędrzejczyk lekarz bada również piersi, a przecież rak tego narządu jest jednym z najczęściej występujących u kobiet. Profilaktyka medyczna jest niezwykle ważna w każdym wieku, ale szczególny nacisk warto położyć na nią po 50. roku życia. Warto zajrzeć też do statystyk, według których lekarze stwierdzają mały procent nowotworów również u bardzo młodych dziewcząt, a choć ryzyko zachorowań jest największe w średnim wieku, to na taką dolegliwość może zapaść również 18-latka. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wpisanie wizyty u ginekologa na stałe do swojego kalendarza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz