Materiał Partnera

Profesjonalne usług leśne

Profesjonalne usług leśne

Gałęzie gospodarcze takie jak leśnictwo – a ściślej usługi leśne – oraz przetwórstwo drzewne bardzo mocno rozwijają się w ciągu ostatnich lat. Jest to związane z koniecznością pozyskiwania drewna poprzez wycinkę lub też z działaniami specjalistycznego zalesiania terenów. Przetwórstwo zaś wymaga odpowiedniej zrywki drewna, a także jego transportu. Wymienione prace wykonuje się tylko przy wykorzystaniu zmechanizowanego sprzętu ciężkiego.

Firmy z branży usług leśnych

Gospodarka leśna jest w Polsce bardzo rozwinięta, ma to związek z dużą lesistością oraz działalnością renomowanych firm z takich branż jak papiernicza czy meblowa. Nasz kraj jest bardzo ważnym producentem tych wyrobów w Europie. Różnego rodzaju przetargi i zamówienia dotyczą leśnictwa i pozyskiwania drewna, wykorzystania maszyn leśniczych do przygotowania lub uprawy gleby czy innego rodzaju usług leśnictwa, takich jak chociażby transport surowca przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn HDS (ciężarowe samochody hydrauliczne, wyposażone w różnego rodzaju dźwigi i podnośniki). Nowoczesne urządzenia i maszyny leśne są podstawą działalności takich usługobiorców jak Trans-Las Dylowicz sp.j., których oferta usług leśnych jest bardzo szeroka. To właśnie tego rodzaju podmioty gospodarcze oferują profesjonalny transport drewna, zrywkę drewna i jego pozyskiwanie, a także zmechanizowane roboty ziemne, w tym budowę dróg.

Zrywka drewna – pozyskiwanie surowców

Zrywka drewna, czyli jego pozyskiwanie zalicza się do transportu drewna okrągłego z miejsca jego pozyskiwania. Działania związanie są z użyciem specjalistycznych maszyn. Najczęściej są to pojazdy mechaniczne takie jak ciągniki rolnicze bądź specjalnie przystosowane do tego rodzaju prac – ze skiderami lub forwarderami. Wykorzystywane są również wyciągarki, a także działania ręczne, np. zsuwanie drewna po stoku. Warto wiedzieć, że zrywka drewna to proces jego pozyskiwania od pnia, a następnie odpowiedniego przetransportowania w trudnych warunkach leśnych – ważny jest profesjonalizm firmy z branży usług leśnych, która musi uważać na naruszenie środowiska naturalnego. Kolejnymi etapami są odpowiednie składowanie drewna, a także wstępna obróbka. Najlepsze firmy oferują później sprzedaż dobrego gatunkowo drewna: sosny, dębu, buka, brzozy, olchy (np. w klasach S2A i S4), które najczęściej jest dystrybuowane w klockach o długości 1 metra, bądź są cięte i rąbane. Warto wiedzieć, że surowiec pozyskany w procesie zrywki drzew pozostawia po sobie często duże tereny gleby, która musi być w odpowiedni sposób przygotowana pod takie działania jak wtórne zalesienie.

Opracowanie:
Damienice 255
tel. 14 611 24 65
Oceń artykuł (5)
3,0
Komentarze
Dodaj komentarz