Materiał Partnera

Profesjonalne siodło ujeżdżeniowe dla konia

Profesjonalne siodło ujeżdżeniowe dla konia

Siodła dla koni ze względu na różnice w ich budowie dzieli się na siodła wszechstronne, siodła skokowe, siodła rajdowe, siodła westernowe, siodła bezterlicowe, siodła kawaleryjskie, siodła wyścigowe i wreszcie ujeżdżeniowe. To właśnie na tym ostatnim warto skupić swoją uwagę, bo jest to najczęściej wyrób klasy premium, który wykorzystują przede wszystkim profesjonalni jeźdźcy. Takie siodło zapewnia nie tylko komfort jazdy na grzbiecie konia, ale też bezpieczne przekazywanie sygnałów koniowi. Budową różni się od innych rodzajów siodeł jeździeckich przede wszystkim głębokim siedziskiem, wyższym łękiem przednik i tylnym, co daje stabilny dosiad jeźdźcowi. Długie tybinki i poduszki kolanowe, umożliwiają odpowiednie ułożenie nogi, a  dużo dłuższe przystuły są po to, aby można było podpiąć krótki popręg ujeżdżeniowy, który w ten sposób będzie leżał poza siodłem, by noga jeźdźca mogła przylegać jak najbliżej ciała zwierzęcia.

Z czego zbudowane jest siodło?

Podstawową strukturą konstrukcyjną każdego siodła jest terlica, która stanowi dla niego swoiste rusztowanie. Dzisiaj najczęściej wykonywana jest z tworzywa sztucznego, wysokiej jakości drewna, a także z metalu. Terlica pozwala na osiągnięcie odpowiedniego kształtu siodła tak, aby było ono wygodne dla jeźdźca i równomiernie rozkładało jego ciężar na grzbiecie konia i jednocześnie nie obciążało kręgosłupa zwierzęcia. Pozwala ona na amortyzację wstrząsów i odpowiednią przyczepność. Bardzo ważnymi elementami siodła są również poduszki, które wypełnia się filcem, owczą wełną, czy też pianką, a nawet powietrzem. Także przedni łęk – to charakterystyczny łuk u przodu siodła, który chroni skórę na kłębie konia przed otarciami.

Siodła ujeżdżeniowego są konstruowane w taki sposób aby zapewnić bardzo głębokie siedzisko oraz długie trybiki, dzięki którym jeździec może w odpowiedni sposób ułożyć swoje nogi oraz bardzo precyzyjnie przekazywać sygnały, które wyznaczają tor poruszania się zwierzęcia. Jeśli chodzi zaś o obszycie dzisiejszych siodeł, warto wiedzieć, że są one wykonane najczęściej z wysokiej jakości skóry, a szyte są zarówno automatycznie, jak i ręcznie. Wielokrotnie przewidywane jest dodatkowo klejenie, aby podwyższyć jakość całego siodła. Jeśli jesteś zatem zainteresowany kupnem pięknego i funkcjonalnego siodła zgłoś się do sklepu jeździeckiego Twój Koń, który zajmuje się również sprzedażą kosmetyków dla koni, suplementów, akcesoriów do stajni, odzieży jeździeckiej, kasków jeździeckich, czy też popręgów, strzemion, nauszników, masek itd. Z pełną ofertą tego dystrybutora warto zapoznać się na jego stronie internetowej.

Siodło ujeżdżeniowe BR Monteverdi

Przykładowym siodłem ujeżdżeniowym jest siodło marki BR model Monteverdi, które można zaliczyć do marki premium. Zaletami jego konstrukcji są:

  • wykonanie z wysokiej jakości skóry europejskiej,
  • gładka skóra siedziska,
  • anatomicznie ukształtowane poduszki kolanowe,
  • wyposażenie w wymienne klocki kolanowe – w dwóch rozmiarach, które pozwalają dopasować idealnie oparcie nogi jeźdźca
  • polipropylenowa terlica z wymiennym łękiem przednim,
  • łęk wykonany ze stali sprężynowej,
  • szerokie panele wypełnione mieszanką z wełny naturalnej i syntetycznej,
  • trzy przystuły umożliwiające podpięcie popręgu w dowolnej konfiguracji w zależności od budowy konia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz