Artykuł sponsorowany

Profesjonalna rehabilitacja układu ruchu – kiedy jest konieczna i na czym polega?

Profesjonalna rehabilitacja układu ruchu – kiedy jest konieczna i na czym polega?

Rehabilitacja jest doskonałym sposobem na przywrócenie pełniej sprawności układu ruchu. Może być stosowana zarówno po leczeniu urazów (złamań, skręceń itp.), jak i w celach czysto terapeutycznych. Z pomocą profesjonalnej rehabilitacji można również pozbyć się nawet bardzo zaawansowanych wad postawy. Czym dokładnie jest i jakich metod najczęściej używają kliniki fizjoterapeutyczne?

Czym jest rehabilitacja?

Jest to zespół działań, które podejmuje się, aby przywrócić pełną lub częściową sprawność układu ruchu. Pełny zespół terapeutyczny składa się z lekarza ortopedy, fizjoterapeuty, a także asystentów lub pielęgniarek. Zwykle na rehabilitację decydują się pacjenci, którzy:

  • borykają się z urazami lub stanami pourazowymi, które uniemożliwiają właściwe poruszanie się i wykonywanie podstawowych czynności,
  • cierpią na choroby genetyczne związane z układem ruchu,
  • skarżą się na przewlekłe bóle w obrębie mięśni i szkieletu
  • mają znaczne wady postawy.

Popularne metody stosowane podczas rehabilitacji

Istnieje wiele popularnych metod, które przyśpieszają poprawę kondycji układu kostno-szkieletowego. Często fizjoterapeuci łączą je ze sobą, wybierając te optymalne dla każdej indywidualnej przypadłości pacjenta. Najpopularniejszymi sposobami rehabilitacji są:

  1. Ćwiczenia – przynoszą najlepsze efekty, zwłaszcza w przypadku znacznych wad postawy. Powinny być wykonywane regularnie pod stalą obserwacją ortopedy lub fizjoterapeuty. W ćwiczeniach ważna jest dokładność oraz systematyczność.
  2. Masaże – pozwalają rozluźnić i rozgrzać mięśnie przed ćwiczeniami. Często są stosowane wtedy, kiedy pacjent skarży się na dolegliwości bólowe mięśni i stawów.
  3. Specjalistyczne urządzenia – np. aquavibron lub elektrostymulacja. Pełnią funkcję podobną do masaży klasycznych. Mogą być stosowane naprzemiennie.
  4. Laseroterapia – podnosi miejscową temperaturę tkanek, łagodzi ból i stany zapalne.
  5. Rehabilitacja w wodzie – są to ćwiczenia, które wykonuje się w specjalnych wannach lub basenach. Stosowane u osób, które nie powinny nadmiernie obciążać szkieletu np. otyłych lub niepełnosprawnych.

Rehabilitacja – dokąd pójść?

Najlepiej wybierać miejsca, w których będzie zapewniona nie tylko opieka fizjoterapeutów, ale również doświadczonego ortopedy. Szczególnie polecanym miejscem jest Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Koszalinie. Żeby terapia była skuteczna, warto jak najwcześniej rozpocząć rehabilitację pod okiem doświadczonych specjalistów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz