Materiał Partnera

Profesjonalna produkcja serów topionych

Profesjonalna produkcja serów topionych

Sery topione to wyroby wysokiej klasy, które szczególnie upodobali sobie Europejczycy, w tym Polacy. Ich produkcja jest jednak bardzo złożona, a musi uwzględniać ważną rzecz, jaką jest tekstura sera topionego i jej trwałość po opakowaniu oraz dostarczeniu do sklepu. Dzisiaj zatem ważne jest wykorzystywanie odpowiednich składników i receptur, a także technologii wytwórczych. To właśnie nowoczesne, w pełni zautomatyzowane urządzenia są w stanie zagwarantować sery topione klasy premium!

Tekstura sera topionego, jako wyznacznik jakości

Według norm ISO, każdy produkt może mieć określoną jakość, ze względu na swoją teksturę. W przypadku sera topionego jest to jednak jeden z najważniejszych czynników, bo to on pozwala określić gęstość, czy lepkość produktu, co wpływa na jego unikalny smak po procesie stopnienia. Warto przy tym jednak wiedzieć, że uzyskiwanie wysokiej jakości tekstury serów topionych, to dzisiaj połączenie odpowiedniej obróbki mechanicznej i termicznej, z zastosowaniem – jak już wspomniano – wysokiej jakości składników. To właśnie na tych dwóch elementach produkcji, należy się skupiać swoją największą uwagę!

Składniki sera topionego

Dobór składników sera topionego w dużej mierze wpływa również na pracę maszyn wykorzystywanych w danym ośrodku przemysłowym – mowa np. o komorach/podzespołach chłodniczych. Proces produkcyjny nie jest zatem łatwy i musi harmonizować ze sobą praktyki technologiczne, właśnie ze stosowanymi składnikami. Do tych należy zaliczyć odpowiednią ilość wody, tłuszczu, białka, a także topników. Istotna jest obecność jonów wapnia w całej mieszance, jakość sera i stopień jego dojrzałości, oraz kwasowość masy serowej. Tylko dobranie odpowiedniej receptury pod konkretne maszyny, pozwala na wytworzenia produktu o odpowiednim kształcie, konsystencji, kolorze, zapachu, oraz smaku. Nie można zapominać również o składnikach odżywczych!

Obróbka technologiczna

Ważnym czynnikiem produkcyjnym serów topionych jest stosowanie odpowiednich technik obróbki technologicznej. Za tę uznaje się obróbkę mechaniczną (m.in. czas i szybkość mieszania), obróbkę termiczną (czas i temperatura topnienia), oraz działania chłodnicze (szybkość i wydajność chłodzenia). Jest to zaś dokonywane dzięki wykorzystaniu nowoczesnych maszyn. Mowa między innymi o liniach produkcyjnych sera topionego KS, które posiadają moc przerobową, pozwalającą na przetransportowanie, cięcie, rozdrabnianie, a także wstępną obróbkę mechaniczną nawet czterech ton produktu na godzinę! Kolejne procesy, związane z topnieniem, są zaś wykonywane np. na sprzętach oferowanych przez firmę Reynpol. Mowa o automatach procesowych KS FV175, których działanie – na video – możesz poznać, odwiedzając stronę internetową dystrybutora.

Poznaj automaty procesowe KS FV175!

Jak wcześniej już opisano, ważnym elementem produkcji serów topionych jest receptura oraz jakość składników. Dzisiaj jednak, aby móc tworzyć tego typu wyroby spożywcze w odpowiedniej klasie, a przy tym w dużej ilości, należy opierać się o innowacyjną technologię. Przykładem jest właśnie automat procesowy KS FV175, który w błyskawiczny sposób przetapia ser i inne składniki, zapewniając uzyskanie idealnie płynnego produktu. Istotne przy tym jest to, że maszyna ta, pozwala na przeprowadzanie procesów zarówno w przypadku potartego sera, pociętego na plastry i kosteczki, jak i występującego w większych bloczkach. Jest to duża zaleta, ponieważ nie każdy automat do przetapiania sera zapewnia wysoką wydajność, przy odmiennych stanach fizycznych właśnie serów. Wspomnieć należy również o energooszczędnym standardzie użytkowym, czy o wyposażeniu w wiele czujników bezpieczeństwa oraz w łatwe w obsłudze panele sterownicze! Kompaktowa budowa pozwala automaty KS FV175 umieszczać nawet w mniejszych pomieszczeniach. 

Opracowanie:
Warszawa, Dominikańska 17
tel. 22 843 80 27
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz