Materiał Partnera

Produkcja suplementów diety

Produkcja suplementów diety

Suplementy diety to bardzo ważne specyfiki farmaceutyczne. To dzięki nim możemy wspierać nasz organizm w walce z bakteriami i wirusami. To one wzmacniają odporność i polepszają pracę narządów wewnętrznych. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio dobrać witaminy i minerały, aby nasz organizm mógł jak najlepiej funkcjonować. Jedną z ważnych zasad jest stosowanie sprawdzonych i najwyższych jakościowo suplementów.

Normy Ministerstwa Zdrowia

W przypadku produkcji suplementów diety i odżywek bardzo ważne są normy według rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety (art. 27 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 o bezpieczeństwie żywności i żywienia – Dz. U. Nr 171, poz. 1225). Rozporządzenie to określa między innymi wykaz witamin i składników mineralnych, które mogą być stosowane przy produkcji suplementacji, a także szczegółowe zasady oznakowania suplementów diety. Oprócz tego należy spełnić normy związane z prawidłowymi informacjami dotyczącymi produktów: wskazanie właściwości, zalecaną porcję do spożycia w ciągu dnia, określenie nieprzekraczalnej porcji do spożycia, informacja dotycząca bezpieczeństwa (przechowywanie w niedostępnych miejscach dla dzieci), czy informacja o tym, że suplement nie jest substytutem prawidłowej diety.

Producenci suplementów diety

Firm, które specjalizują się w produkcji i konfekcjonowaniu suplementów diety w różnych postaciach kapsułkowych, jest na rynku polskim stosunkowo niewiele. Jedną z nich jest firma Symbiofarm Sp. z o.o., która nawiązała kooperację z wieloma przedsiębiorstwami farmaceutycznymi i chemicznymi (najczęściej produkcja kontraktowa). Warto wiedzieć, że te dwa podmioty muszą ściśle ze sobą współpracować na etapie przedprodukcyjnym, produkcyjnym i poprodukcyjnym. Ważne jest bowiem to, że firmy zajmujące się produkcją kapsułek bardzo często odpowiedzialne są za modyfikowanie obecnych składów produktów, za projekt graficzny opakowań (odpowiednie oznakowanie), a także tworzenie formulacji już na etapie prac laboratoryjnych aż po proces produkcji.

Formy produkcyjne

Najlepsze firmy produkujące suplementy diety wprowadziły w swoje organizacje zasady HACCP (analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli), co bardzo ważne jest z punktu widzenia Państwowych Inspektoratów Sanitarnych. Każdy proces musi przebiegać w odpowiednio przygotowanych i przetestowanych postępowaniach. Cały proces polega na opracowaniu technologii i składu produkcji, a następnie na etapach produkcyjnych – wytwarzaniu produktu, pakowaniu i etykietowaniu. Jeśli chodzi o samą produkcję, można wyróżnić działania: przygotowywanie zawiesin i syropów (rozlewanie form płynnych i półpłynnych), tabletkowanie, kapsułkowanie (napełnianie kapsułek twardych żelowych, bądź tych miękkich), a także tworzenie m.in. granulatów w saszetkach, pojemniczkach lub buteleczkach. Samo pakowanie gotowych produktów musi przebiegać według rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, a także według wytycznych firmy farmaceutycznej korzystającej z usług producenta suplementów diety.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz