Artykuł sponsorowany

Produkcja skór obuwniczych – podstawowe usługi

Produkcja skór obuwniczych – podstawowe usługi
Skóra to wciąż jeden z najpopularniejszych materiałów używanych do produkcji obuwia. Takie buty, jeśli będą prawidłowo pielęgnowane, mogą pozostać w naszych szafach na wiele lat, ciesząc swoim wyglądem, wygodą oraz solidnością. Aby jednak tak się stało, ogromne znaczenie ma sposób obróbki tego materiału przez wytwórcę. Jakie są podstawowe usługi świadczone w tym zakresie? Zapraszamy do lektury.


Wykańczanie skór

Wykańczanie skór to ostatni etap obróbki, który ma wpływ na finalny wygląd materiału oraz jego właściwości użytkowe. W zakres ten wchodzi m.in. impregnacja zabezpieczająca tworzywo przed uszkodzeniami mechanicznymi i wodą oraz wytłaczanie określonych wzorów. Szczególnym typem skór, które nie posiadają pigmentacji i nie są poddawane zaawansowanym procesom wykańczania są tzw. skóry anilinowe. Są bardzo miękkie w dotyku oraz ciepłe i podobnie jak zamsz, posiadają otwarte pory. Produkowane są z najbardziej szlachetnych fragmentów skór pozbawionych blizn oraz skaz, co sprawia, że są droższe od typu gładkiego.


Foliowanie skór

Kolejnym bardzo popularnym działaniem dokonywanym przez producentów jest foliowanie skór. Polega ono na laminowaniu tworzywa foliami poliuretanowymi i PCV, które nadają pożądaną strukturę lub wzorzec. Dzięki temu można uzyskać np. imitacje skóry węża, a także wielobarwne desenie. Wykończony w ten sposób materiał jest bardzo wytrzymały na ścieranie, a także elastyczny oraz wodoodporny.

Garbowanie do stanu Wet Blue

W zakresie usług związanych z produkcją skór istnieje jeszcze jedna, bardzo ważna metoda, która określana jest mianem garbowania. Jest to proces, którego celem jest odpowiednie zabezpieczenie surowej skóry przed procesami gnilnymi, a jednym ze sposobów w tym zakresie jest garbowanie Wet Blue. Wykorzystuje się w niej chrom, dzięki któremu skóra osiąga niebieskawą barwę tworzywa. Mieczysław Kępa, właściciel uznanego, istniejącego od lat 80-tych Zakładu garbarskiego Kemax, przyznaje, że prawie 90% skór garbuje się właśnie przy użyciu soli chromu, reszta zaś podlega obróbce roślinnej.

Skóra naturalna to jeden z najbardziej popularnych materiałów używanych przy produkcji obuwia. Poza trwałością, nie wywołuje ona bowiem reakcji alergicznych, jest bezpieczna, a także zapewnia nadzwyczajny komfort noszenia. Dodatkowo gwarantuje mniejsze pocenie się stóp, co ogranicza rozwój bakterii i grzybów. Wszystkie te korzyści można uzyskać jednak tylko wtedy, gdy skóra została odpowiednio przygotowana i zabezpieczona przez producentów, którzy stosują kilka popularnych w tym obszarze metod.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz