Materiał Partnera

Produkcja mebli od kuchni

Produkcja mebli od kuchni

Produkowanie mebli na masową skalę to złożony proces wymagający perfekcyjnego planowania, znakomicie wyposażonego parku maszynowego oraz dbałości o najwyższą jakość. Wszystko po to, aby klient mógł cieszyć się jak najdłużej nie tylko ze stylistyki zakupionego przez siebie artykułu, ale również jego solidności. Jak w praktyce wygląda produkcja mebli?

Projekt

Zanim na półce sklepowej pojawi się mebel, niezbędne jest stworzenie jego projektu. Chodzi tu jednak nie tylko o jego finalny wygląd, kolorystykę czy surowiec z którego ma on być wykonany, ale o dokładną specyfikację techniczną. Ta ostatnia jest niezbędna, aby pojedyncze elementy mogły zostać wyprodukowane na linii produkcyjnej i później być złożone w całość. W przypadku firm takich jak Postęp z Pniew w woj. wielkopolskim, która zajmuje się m.in. produkcją mebli dla przedsiębiorstwa IKEA, niezbędne jest dokładne podążanie za wskazaniami projektu tak, aby finalnie wykonany artykuł nie odbiegał od założonych norm.

Surowiec

Po dokładnym zapoznaniu się z projektem, firma może przejść do określenia, ile surowca będzie potrzebne do wykonania wolumenu zamówionego przez zleceniodawcę. Najbardziej uniwersalnym materiałem w przemyśle meblarskim wciąż jest drewno, które w naszym kraju pozyskuje się albo ze specjalnych upraw, albo z Lasów Państwowych. Po jego pozyskaniu, zostanie ono przetransportowane do tartaku, w którym będzie poddane wstępnej obróbce i rozcięciu na deski, z których następnie zostaną wykonane niezbędne elementy.

Stolarnia

Pocięte na deski kawałki drewna powędrują do stolarni, w której dokona się obróbki. Właśnie tam będą przybierać one formę pozwalającą na stworzenie mebla, którego wizualizacja pierwotnie znalazła się w programie komputerowym. Proces ten opiera się na mechanicznym przerobieniu na maszynach do frezowania, heblowania, toczenia oraz wyrównywania powierzchni. Następnie gotowe części są poddawane obróbce końcowej, czyli zabezpieczeniu przed wilgocią, a także lakierowaniu oraz malowaniu.

Przygotowanie do dystrybucji

Po przerobieniu wszystkich elementów mających ostatecznie przybrać formę danego mebla, części te zostaną zapakowane i przygotowane do samodzielnego złożenia przez klienta. Do każdego takiego zestawu dołączane są bardzo dokładne instrukcje postępowania oraz drobne elementy do złożenia takie jak wkręty, śrubki oraz zaślepki. Tak przygotowany mebel zostanie odebrany na palecie i przetransportowany do salonu meblowego, z którego powędruje do klienta.

Jak widać przygotowanie mebli z drewna to bardzo złożony proces, który wymaga nie tylko dobrego planowania, ale również zaawansowanych maszyn, które przyspieszą proces wytwórczy.  

Opracowanie:
Pniewy, Wroniecka 56
tel. 61 291 10 65
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz