Materiał Partnera

Produkcja jaj konsumpcyjnych

Produkcja jaj konsumpcyjnych

Według danych statystycznych każdy Polak spożywa rocznie około 160 jaj. Analizy ekonomiczne dotyczące przetwórstwa spożywczego i rolnictwa, potwierdzają zaś, że wskaźnik ten stale rośnie. Jest to między innymi wynik większej świadomości społecznej, dotyczącej prawidłowego bilansowania diety. Lekarze zalecają bowiem nawet codzienne konsumowanie jaj, które są bogate między innymi w białko, czy tłuszcze nasycone. Warto jednak bacznie zwracać uwagę na jakość spożywanych produktów kurzych.

Typy jaj – poznaj oznaczenie na skorupce i wytłaczankach

Obecnie w Polsce, a także w całej Unii Europejskiej obowiązują bardzo restrykcyjne normy dotyczące jakości kurzych jaj. Dowodem na to są specjalne oznaczenia na skorupkach, a także na wytłaczankach. Można na nich znaleźć kilka symboli, które kolejno określają: oznaczenie chowu kur, oznaczenie kraju producenckiego w UE, oznaczenie województwa, oznaczenie kodu powiatu, kodu zakresu działalności, a także unikalnego kodu danej fermy w określonym powiecie. Najważniejszym powinien być jednak pierwszy znak. Mowa o oznaczeniu chowu kur, co jest także równoważne z jakością produktu żywieniowego. Dzisiaj można spotkać się z kategoryzacją od 0 do 3:

·         typ jaj 0 – jaja pochodzą z ekologicznych ferm, na wolnym wybiegu, nie są one zmuszane do przyjmowania antybiotyków, a także innych leków, karma im podawana jest specjalnie przygotowaną ekologiczną mieszanką treściwą, o odpowiednio zbilansowanych składnikach odżywczych,

  • typ jaj 1 – jaja z wolnego wybiegu, kury mogą poruszać się po wolnym wybiegu, ale ich pożywienie nie jest ściśle kontrolowane, karmione są zatem najczęściej różnymi produktami wytworzonymi przez danego gospodarstwo,
  • typ jaj 2 – jaja typu „2” pochodzą z tak zwanego chowu ściółkowego, który oznacza specjalne wydzielone strefy dla kur, podaje się im bardzo często specjalną karmę – czasem jest ona ekologiczna (karma treściwa), a w innych gospodarstwach stanowią ją specjalne mieszanki ilościowe,
  • typ jaj 3 – jaja z tego typu pochodzą z klatkowych hodowli kur, z których kura najczęściej nie wychodzi przez całe życie, podaje się im specjalne karmy, które powodują szybsze niesienie jaj, a także szybszy rozwój organizmu.

Oczywiście najzdrowszymi jajami są te typu 0 i 1. Warto przy zakupie tego typu produktów zwracać także uwagę na sposób hodowli kur. Wielu uświadomionych konsumentów, bojkotuje zakup jaj typu 3, w związku z niehumanitarnym traktowaniem drobiu.

Wysoka jakość jaj 

Dzisiaj coraz większe powodzenie rynkowe, odnoszą gospodarstwa, które zajmują się produkcją jaj konsumpcyjnych, w fermach ekologicznych. Tak jest między innymi w przypadku Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Gorzeń, gdzie kury karmione są starannie wyselekcjonowanym pożywianiem. Zdrowy pokarm i bezstresowy chów, przekładają się zaś znacznie na ilość pozyskiwanych jaj, ich wielkość, jakość pod względem wartości odżywczych, a także na ich smak! Jest to również efekt wdrożonej stałej opieki weterynaryjnej, która eliminuje jednak wykorzystanie chemicznych leków – w przypadku różnego typu chorób wśród drobiu, dokonuje się ich kwarantanny i leczenia specjalnymi ekologicznymi (ziołowymi) medykamentami. Jeśli jesteś zatem chętny zakupić w hurcie, pakowane jaja kurze o wysokiej jakości, koniecznie podejmij współpracę ze Spółdzielnią Gorzeń. 

Opracowanie:
Gorzeń 12
tel. 52 381 93 85
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz