Materiał Partnera

Produkcja i parametry regranulatu

Produkcja i parametry regranulatu

Recykling tworzyw sztucznych to jedna z najbardziej konstruktywnych odpowiedzi na rosnące zanieczyszczenie naszej planety. Zbierając i ponownie wykorzystując odpady możemy skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom wykorzystywania tworzyw sztucznych w produkcji. Ich ogromne zalety już dawno doceniliśmy, jednak współcześnie musimy mierzyć się z konsekwencjami masowego ich zużywania. Jednym ze sposobów jest produkcja regranulatu.

Jak powstaje regranulat?

Regranulat powstaje w procesie recyklingu. Odpady są dokładnie czyszczone, a następnie dokładnie suszone i mielone w specjalnym młynie. Po tym nadchodzi czas na kolejne suszenie, ponieważ zawilgocenie przemiału potrafi znacznie zaburzyć cały proces recyklingu. W ostatniej fazie przemiał trafia do ekstrudera wyposażonego w filtry, dzięki któremu powstaje regranulat – najczęściej w formie kuleczek lub nitek. Jednym z producentów regranulatu jest firma DMS Recykling.

Na jakiej podstawie dobierane są parametry regranulatu?

Regranulat to specjalny typ granulatu, który powstał na skutek przetwarzania tworzyw sztucznych. Jego parametry są oczywiście nieco odmienne od tych, którymi charakteryzowało się tworzywo w trakcie pierwotnej konstrukcji. W związku z tym, że polimery budujące tworzywa sztuczne są rozrywane w tracie procesu recyklingu, maleje ich lepkość oraz pogorszeniu ulegają parametry wytrzymałościowe. Nie oznacza to jednak, że regranulat jest bezużyteczny – wręcz przeciwnie.

Wiele zależy tutaj oczywiście także od tego, jakie odpady zostały poddane recyklingowi. Jeżeli regranulat powstaje ze starannie wyselekcjonowanych, wysokiej jakości odpadów – takich jak na przykład pozostałości stolarki okiennej z PWC – nie ma problemu z nadaniem mu dobrych parametrów jakościowych.

Każdy regranulat znajdzie swoje zastosowanie

Aby jednak lepiej zrozumieć tę problematykę, należy przede wszystkim uzmysłowić sobie, że nie zawsze dobre parametry jakościowe są konieczne. Granulat z recyklingu dobiera się przede wszystkim do zastosowania. Nie wszystkie procesy produkcyjne wymagają najwyższej jakości surowców o doskonałych parametrach. Dzieje się tak np. w produkcji różnego typu opakowań, które wykorzystywane tylko raz wyrzucane są niemal natychmiast po otworzeniu. W takim przypadku nie jest konieczne, by opakowanie było niesamowicie trwałe, długoletnie czy odporne na zmienne warunki atmosferyczne, więc wykorzystywany do jego produkcji regranulat może być niższej jakości.

Najważniejsze jest zatem, by regranulat spełniał wymagania projektowe, owocując wyrobami, których właściwości będą odpowiadały jego założeniom. Podobnie jest zresztą, gdy wykorzystywane jest tworzywo pierwotne – granulat, którego różne rodzaje potrafią diametralnie różnić się parametrami.

Opracowanie:
Cieszyn, Frysztacka 93C
tel. 533 120 894
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz