Artykuł sponsorowany

Produkcja biżuterii z kamieni naturalnych w Galerii Tajemnice Klejnotów

Produkcja biżuterii z kamieni naturalnych w Galerii Tajemnice Klejnotów

Biżuteria z kamieni naturalnych to ponadczasowy dodatek, który nie wychodzi z mody i pomimo upływu lat, zachowuje swój efektowny wygląd. Ma bogatą historię, sięgającą czasów starożytnych. Co więcej, każdy tego typu produkt jest wyjątkowy – nie ma dwóch takich samych kryształów. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tym wyrobom oraz procesowi ich powstawania. 

Kamienie naturalne, ozdobne i syntetyczne – podstawowe różnice

Początkowo należy przyjrzeć się kilku pojęciom z zakresu nomenklatury gemmologicznej. Jak informują specjaliści z Galerii Tajemnice Klejnotów, wyróżniamy kamienie szlachetne, czyli piękne, trwałe i rzadkie minerały, a także bardziej pospolite kamienie ozdobne. Do produkcji wyrobów jubilerskich stosowane są również kamienie syntetyczne i imitacje, które mają naśladować minerały szlachetne lub ozdobne, lecz nie posiadają tych właściwości. Najczęściej możemy spotkać się z takimi wyrobami, jak piasek pustyni czy też noc Kairu. Natomiast kryształy syntetyczne są hodowane w laboratorium. Dzięki temu mają zbliżone cechy chemiczne i fizyczne do naturalnych. 

Jak zatem odróżnić kamień naturalny od syntetycznego? Ponownie z pomocą przychodzą eksperci z Galerii Tajemnice Klejnotów. Kamienie szlachetne w formie surowej mają charakterystyczny przekrój powstały w wyniku krystalizacji. W przypadku już oszlifowanych kryształów, gemmolodzy zajmują się ich obserwacją pod mikroskopem. Są w stanie dostrzec różnice dzięki obecności tzw. inkluzji, czyli wrostków. Nie jest to łatwe, gdyż kamienie syntetyczne dobrze naśladują minerały – warto pamiętać jednak o tym, że to kamienie naturalne są prawdziwym cudem natury. 

Jak powstaje biżuteria z kamieni naturalnych?

Wyroby jubilerskie z kamieni naturalnych powstają dzięki pracy ludzkich rąk. To unikatowe rękodzieło, a jednocześnie sztuka wymagająca fachowej wiedzy i lat doświadczenia. W pracowni Galerii Tajemnice Klejnotów biżuteria tworzona jest z wykorzystaniem tradycyjnych technik jubilerskich – walcowania, kucia, wycinania elementów z blachy srebrnej oraz łączenia ich srebrnym lutem. Specjaliści wykonują oprawę z polskiego srebra próby 925. Zajmują się zwłaszcza tworzeniem biżuterii z krzemienia pasiastego – wyjątkowego kamienia, który wyróżnia się pasiastym wzorem w odcieniach szarości i beżu, a także wysoką twardością. Wyroby możemy zakupić w sklepie przy muzeum w Świętej Katarzynie lub za pośrednictwem strony internetowej. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz