Artykuł sponsorowany

Proces rozwodowy. Jak pozyskać dowody?

Proces rozwodowy. Jak pozyskać dowody?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego tylko w 2018 roku w Polsce rozwiodły się aż 62843 pary, z czego 2494 w województwie warmińsko-mazurskim. W większości przypadków rezygnowano z orzekania o winie, jednak aż 9110 rozwodów było zawinione przez mężów, a 2076 – przez żony. Dlaczego orzekanie o winie jest istotne w procesie rozwodowym i jak zdobyć dowody, dzięki którym sąd będzie mógł wskazać na winę małżonka?

Decydując się na zawarcie związku małżeńskiego nikt nie zakłada i nie przewiduje możliwości jego zakończenia. Wymieniając się obrączkami, jesteśmy przekonani, że rozpoczynamy nowy rozdział szczęśliwego, wspólnego życia. Jak pokazują statystyki, rzeczywistość dość często nas rozczarowuje. Niestety każdy związek może się rozpaść, a małżeństwo zakończyć rozwodem.

Rozwód. Za porozumieniem stron czy z orzekaniem o winie?

Sprawy rozwodowe w Polsce rozpatrywane są na drodze procesów w sądach okręgowych. Proces wszczynany jest na żądanie jednego lub obojga małżonków, a przesłanką do udzielenia rozwodu jest trwały i zupełny rozpad małżeństwa. Najczęstszą przyczyną rozpadu małżeństwa w Polsce jest niezgodność charakterów współmałżonków, tuż po niej niedochowanie wierności i nadużywanie alkoholu. W zależności od przyczyny rozwodu oraz woli małżonków sąd orzeka o winie lub braku winy. Orzeczenie o winie (lub braku winy) jednego lub obojga małżonków musi znaleźć się w wyroku rozwodowym.

Rozwód za porozumieniem stron, a więc bez orzekania o winie, jest najprostszym sposobem na szybkie rozwiązanie związku małżeńskiego. Jednak w niektórych przypadkach, nawet tych nieoczywistych, warto zdecydować się na dodatkowy wysiłek i udowodnić przed sądem winę małżonka. Po pierwsze, orzeczenie o winie jednego z małżonków nakłada na niego obowiązek poniesienia kosztów procesowych. Po drugie, małżonek uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia małżeńskiego może zostać zobowiązany do płacenia alimentów byłej żonie czy byłemu mężowi. Po trzecie, sądowe orzeczenie o wyłącznej winie jednego z małżonków daje temu drugiemu poczucie sprawiedliwości.

Dowody w sprawie rozwodowej

W każdej sprawie rozwodowej sąd zarządza przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron. Oznacza to, że każdy z małżonków udziela zeznań, które pomagają sądowi w ustaleniu okoliczności rozkładu pożycia. W niektórych sytuacjach sąd dopuszcza również zeznania świadków. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy zeznają zgodnie z prawdą, zwłaszcza w sytuacji, gdy chcą zataić swoją winę. Dlatego coraz częściej w procesach rozwodowych prezentowane są dodatkowe dowody, świadczące np. o zdradzie małżeńskiej.  

Rozmaite okoliczności życiowe sprawiają, że niektórym osobom dość łatwo przychodzi ukrycie przed małżonkiem twardych dowodów na zdradę. Jeżeli intuicja i zdrowy rozsądek podpowiadają ci, że zostałaś lub zostałeś zdradzony, możesz skorzystać z pomocy prywatnego detektywa. Najlepsze agencje detektywistyczne, takie jak H.I.I.T. z Mrągowa, dysponują zaawansowanymi technikami pozyskiwania dowodów zdrady. Oprócz tradycyjnych technik śledczych specjaliści stosują metody informatyki śledczej, które pozwalają na pozyskanie dowodów elektronicznych, takich jak zdjęcia, materiały video, nagrania dźwiękowe czy inne dokumenty, świadczące niezbicie o nieuczciwym postępowaniu twojego życiowego partnera. Prywatny detektyw przygotuje dla ciebie szczegółowy raport z obserwacji, obejmujący pełną dokumentację fotograficzną i wideo – to bardzo mocne dowody w procesach rozwodowych. Poza tym może pełnić funkcję bezstronnego świadka w sprawie rozwodowej, ponieważ obowiązuje go etyka zawodu i przepisy ustawy o działalności detektywistycznej.

 

 

Oceń artykuł (6)
4.3
Komentarze
Dodaj komentarz