Artykuł sponsorowany

Proces przygotowywania map do celów projektowych

Proces przygotowywania map do celów projektowych

Budowa domu, obiektów gospodarczych, publicznych czy komercyjnych zawsze wymaga wykorzystania wiedzy i umiejętności wykwalifikowanych oraz uprawnionych geodetów, również z kompetencjami kartograficznymi. To właśnie mapy geodezyjne pozwalają na precyzyjne przeprowadzenie określonej inwestycji. W przepisach polskich bardzo ważne są mapy do celów projektowych. Ich szczegółowy zakres oraz sposób przygotowania określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych […].

Obsługa geodezyjno-kartograficzna

Sporządzenie map do celów projektowych stanowi jeden z najważniejszych punktów przygotowawczych każdej inwestycji budowlanej. To właśnie wtedy dane biuro geodezyjne dokonuje odpowiedniego pomiaru działki, a następnie sporządza mapę do celów projektowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ stanowi podstawę od opracowania map architechtoniczno-budowlanych, a także map zagospodarowania terenu. Warto wiedzieć, że nie każdy geodeta jest przygotowany na opracowywanie map do celów projektowych – dany specjalista musi posiadać wysokie kwalifikacje kartograficzne, potwierdzone odpowiednim egzaminem państwowym. Olbrzymim doświadczeniem, szerokim zakresem usług geodezyjno-kartograficznych i mnóstwem zrealizowanych inwestycji może pochwalić się biuro geodezyjne Wiesława Karczewskiego i Ireneusza Kaczora, które prowadzone jest w Lubaniu (województwo dolnośląskie).

Procedura sporządzania mapy do celów projektowych

Sporządzanie mapy do celów projektowych nie jest zadaniem łatwym. Wymaga ono wysokich kompetencji geodezyjnych, kartograficznych, a także prawnych – wykonywanie map tego typu wiąże się z wieloma działaniami formalnymi. Pierwszym etapem przy sporządzaniu tego typu opracowań kartograficznych jest ustalenie zasięgu opracowania, a także szczególnych uwarunkowań zamawiającego mapę. Następnie biuro geodezyjne musi dokonać zgłoszenia pracy i pobrać materiały (mapę zasadniczą) z ODGiK (Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej). Następnie geodeta przeprowadza prace polowe, do których należą: wywiad terenowy, pomiary terenu i szczegółów, określenie osnowy pomiarowej. Dopiero wtedy można przejść do tak zwanych prac kameralnych, na które składa się określenie współrzędnych, czy też obliczenie stanowisk tachimetrycznych. Wszystkie te działania mają na celu przygotowanie geodezyjnego operatu technicznego, który jest składany w przypisanym do miejsca prowadzenia inwestycji ODiGK. Kolejnym bardzo ważnym etapem, który wchodzi w skład działań kartograficznych, jest zaktualizowanie mapy zasadniczej, a także przygotowanie jej kopii. Bardzo ważne jest to, że mapa do celów projektowych sporządzana na podstawie mapy zasadniczej ma dostosowaną skalę do rodzaju prowadzonej inwestycji.

Opracowanie:
Lubań, Łużycka 9
tel. 600 203 787
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz