Artykuł sponsorowany

Proces przygotowania do kremacji

Proces przygotowania do kremacji

Kremacja ciała zmarłego to dzisiaj coraz częściej wybierana praktyka, która wcale – wbrew mylnym opiniom – nie zmienia sposobu przejścia przez wszystkie ceremonie żałobne. Warto bowiem wiedzieć, że wielokrotnie rodzina tylko przyjeżdża do krematorium po urnę, bądź robi to za nią zakład pogrzebowy. Niekiedy odbywa się przed kremacją jednak dodatkowa ceremonia z udziałem księdza.

Przygotowanie ciała do kremacji

Przygotowanie ciała do kremacji to proces standardowy. Oznacza to, że odbywa się w sposób podobny, co przy tradycyjnym pochówku. Mowa zatem o dokładnym wyczyszczeniu i sterylizacji ciała, o przyodzianiu, a także wykonaniu makijażu pośmiertnego. Jest to ważne dlatego, że najczęściej przed kremacją, rodzina żegna się ze swoim bliskim przy otwartej trumnie w domu pogrzebowym, lub w specjalnym pomieszczeniu w krematorium. To wtedy wielokrotnie na miejscu stawia się również kapłan, który prowadzi małą ceremonię i zachęca do modlitwy, wspierając duchowo rodzinę zmarłego.

Proces kremacji

Zakłady pogrzebowe podejmujące się kremacji, przewożą ciało zmarłego do krematorium. Warto przy tym wiedzieć, że do spopielenia należy wybrać specjalną ekologiczną trumnę, która nie posiada licznych zdobień, czy elementów metalowych. Sam proces kremacji trwa zaś około godziny. W następnym etapie pracownicy krematorium wyjmują szczątki ze specjalnego pieca, po czym rozdrabniają popiół. Ten trafia wprost do urny, która została wcześniej przez rodzinę wybrana. Warto przy tym pamiętać o tym, że rodzina uzyskuje prochy również z dołączonym świadectwem kremacji. Czasem urnę i owe dokumenty przekazywane są bliskim przez zakład pogrzebowy w dniu pogrzebu.

Pogrzeb na cmentarzu

Po przeprowadzonej kremacji, najczęściej dzień później, bądź tego samego dnia, dochodzi do ceremonii w kościele i na cmentarzu. Pochówek nie różni się od tego standardowego – urna chowana jest w grobowcu. W Polsce nie ma bowiem możliwości według prawa, aby przetrzymywać prochy zmarłych w domu, czy też, aby rozsypywać je w wybranym przez siebie miejscu. Alternatywą dla pochówku na cmentarzu, jest jedynie specjalne kolumbarium. Występują one zarówno w postaci budynków, jak i tez mogą być stawiane, jako specjalne ściany z miejscami na urny na cmentarzach.

W całym procesie kremacyjnym, wybierając odpowiednie rozwiązania, a także przepiękne urny kamienne, z tworzyw sztucznych, metalowe, czy nawet szklane i ceramiczne, pomaga swoim klientom między innymi firma Usług pogrzebowych JABŁEKA, która działa w miejscowości Łaziska Górne. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz