Artykuł sponsorowany

Proces produkcyjny tektury falistej

Proces produkcyjny tektury falistej

Produkcja tektury falistej przebiega wedle ściśle określonych procedur, na wyspecjalizowanych maszynach. W całości tworzą one liczącą do 150 m długości tekturnicę i to właśnie w tym urządzeniu przebiega cały proces obróbki materiału, z którego następnie powstaje właśnie tektura falista. Urządzenie składa się z dwóch bloków - części mokrej i części suchej, w których następuje łączenie, klejenie, nagrzewanie, przekrawanie, bigowanie i tak dalej.

Czego potrzeba by wyprodukować tekturę falistą?

Do produkcji tektury falistej potrzebna jest energia elektryczna, oraz sprężone powietrze, woda i energia cieplna. Ostatnie czynniki służą do wytworzenia pary wodnej o wysokim ciśnieniu. Woda podgrzewana jest w specjalnie dedykowanych kotłach na paliwo ciekłe lub gazowe, a następnie sprężana do ciśnienia dochodzącego do 17-18 barów. Wykorzystywana jest w wielu procesach, które zachodzą w tekturnicy. Uzyskaną dzięki sprężonej parze wodnej temperaturę wykorzystuje pas dociskowy i inne maszyny do produkcji tektury falistej. W pierwszej fazie produkcji tektury falistej wykorzystywana jest sklejarka pojedyncza, której rola polega na połączeniu dwóch arkuszy papieru. Jednym z nich jest arkusz papieru gładkiego, zaś drugi tworzy tzw. fluting, to jest papier makulaturowy, który podczas obróbki przeszedł przez dwa walce ryflowane, co sprawiło, że odkształcił się w charakterystyczny sposób, tj. do kształtu fali. Już taka dwuwarstwowa tektura falista może być wykorzystywana do zabezpieczania towarów podczas transportu, zwłaszcza do wyściełania opakowań, gdyż łatwiej się ją formuje. Nie ma jednak wystarczającej sztywności, by samodzielnie stanowić zabezpieczenie, dlatego większość półproduktu poddawana jest dalszej obróbce

Nadal w mokrej części tekturnicy, dwuwarstwowy półprodukt przygotowuje się do naklejenia warstwy gładkiego papieru z drugiej strony warstwy falistej poprzez naniesienie kleju na grzbiety części falistej. Następnie przygotowany arkusz transportuje się do części suchej tekturnicy. Maszyny powszechnie wykorzystywane w części mokrej to sklejarki pojedyncze i podwójne, moduł do łączenia wstęgi, odwijak, most transportowy i podgrzewacz.

Dalsze etapy produkcji tektury

W części suchej tekturnicy wykorzystuje się stół grzewczy, separator wstęgi, długie noże poprzeczne i noże krótkiego cięcia. Maszyny do produkcji tektury falistej oraz opakowań i kartonów można kupić u czołowego dystrybutora maszyn do przerobu tektury, firmy Opak ze Szczecinka. W części suchej procesu produkcyjnego, na stole grzewczym papier gładki łączy się z flutingiem, gdzie dzięki wysokiej temperaturze spoina klejowa zostaje skutecznie utrwalona. Powstała w ten sposób tektura trójwarstwowa wykorzystywana jest w przemyśle, transporcie i innych sektorach rynku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz